Tento příspěvek byl přečten2099krát!

Syn.: Cyanus montanus (L.) Hill
Čel.: Asteraceae – hvězdnicovité

Centaurea montana, chrpa horská

Popis: Lodyha chudě větvená, křídlatá, 30-80 cm vysoká. Listy celokrajné, podlouhle vejčité až kopinaté, na rubu šedoplstnaté, prostřední a horní přisedlé a sbíhavé. Úbory jednotlivé, 5-6,5 cm v průměru, zákrovní listeny s černým až tmavohnědým lemem, květy trubkovité, okrajové se silně zveličelou modrou korunou, vnitřní fialové. Nažky elipsoidní, s chmýrem. Kvete od dubna do září.

Ekologie: Světlé lesy, lesní lemy, horské louky a nivy.

Centaurea montana, chrpa horská

Rozšíření: Hory a vyšší polohy střední a jižní Evropy. V ČR je známa z Šumavsko-novohradského podhůří odkud zasahuje na sever až do Středního Povltaví (chrpa horská pravá – C. m. subsp. montana), ostatní výskyty jsou vzhledem k častému pěstování druhotné. V Karpatech ji zastupuje chrpa horská měkká, C. m. subsp. mollis, rostoucí ještě v ČR v Javorníkách a dále v SR od Malých Karpat až po Bukovské vrchy.

Centaurea montana, chrpa horská

Záměny: Podobná chrpa chlumní (C. triumfettii) se vyznačuje třásněmi na lemu zákrovního listenu delšími a světlejšími, roste v teplých oblastech.

Centaurea montana, chrpa horská

Ohrožení: V České republice řazen k silně ohroženým druhům (C. m. subsp. montana) a k druhům kriticky ohroženým (C. m. subsp. mollis), ve stejných kategoriích je chráněn zákonem (§2, §1).

Centaurea montana, chrpa horská

Autor textu a fotografií: Daniel Hrčka.

Publikováno dne 20.4.2013.

Fotografováno v Krkonoších, u Špindlerova Mlýna.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget