Tento příspěvek byl přečten430krát!

Čel.: Melanthiaceae Borkh. – kýchavicovité

Veratrum album subsp. album

Popis: : Statná 50–150 cm vysoké rostliny s krátkým šedočerným oddenkem a hustě olistěnou lodyhou s listy kopinatými, po žilkách hluboce zřasenými a na rubu pýřitými. Květy drobné (1–2 cm v průměru), nazelenalé, skládají latu bohatých hroznů (dolní květy oboupohlavné, horní samičí). Plodem je tobolka. Kvete od června do srpna.

Veratrum album subsp. album

Záměny: Nezaměnitelný druh. Bývají rozlišovány dva poddruhy kýchavice bílé: kýchavice bílá pravá (Veratrum album subsp. album) s okvětními lístky uvnitř bílými a hojnější kýchavice bílá Lobelova (Veratrum album subsp. lobelianum) s okvětními lístky po obou stranách zelenými.

Veratrum album subsp. album

Ekologie: Horské louky, vysokostébelné nivy, břehy potoků, lesní světliny a rozvolněné porosty kosodřeviny, od pahorkatin do subalpínského stupně.

Veratrum album subsp. album

Rozšíření na území České republiky a Slovenska: V České republice roste jen na Šumavě, v Blanském lese a v Novohradských horách (včetně podhůří). Na Slovensku je běžně rozšířená v horských oblastech,.

Celkové rozšíření: Eurasie, převážně v arktickém a subarktickém pásu, nevyhýbá se ale ani jižním oblastem (Iberský poloostrov až Kavkaz, Altaj, Japonsko).

Veratrum album subsp. album

Ohrožení: V České republice je kýchavice bílá pravá řazena mezi zranitelné druhy (VU) a druhy silně ohrožené (C2r), zákonem je chráněna jako ohrožená. Na Slovensku také patří mezi druhy zranitelné (VU), není ale chráněna zákonem.

Veratrum album subsp. album

Autor textu a fotografií: Daniel Hrčka.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget