Tento příspěvek byl přečten383krát!
Syn.: Linum perenne subsp. extraaxillare (Kit.) Nyman
Čeleď.: Linaceae – lnovité
Popis: Rostliny vytrvalé, 20–50 cm vysoké. Lodyha vystoupavá nebo přímá, hustě olistěná. Listy čárkovitě kopinaté, až 2,5 cm dlouhé, zřetelně 3žilné, na okraji hladké. Květy až 3,5 cm v průměru, uspořádané v chudých jednostranných vidlanech, kališních lístků 5, téměř stejného tvaru, vnitřní špičaté, korunních lístků 5, jasně modré, obvejčitě klínovité, 2× delší než široké. Tobolky vejčitě kulovité, vzpřímené. Kvete od června do srpna.
Záměny: Len vytrvalý pravý (Linum perenne) má prostřední listy jednožilné (příp. nezřetelně 3žilné), kališní lístky tupé, nanejvýš 1,5× delší než široké, roste v nížinách až pahorkatinách. Podobně i další druhy lnů se vyskytují převážně v nižších polohách.
Ekologie: Horské nivy, převážně na vápencovém podkladě, v subalpínském až alpínském pásmu.
Rozšíření v České republice a na Slovensku: Karpaty a pohoří Balkánského poloostrova. V České republice neroste, ve Slovenské republice se objevuje v Tatrách (hojněji v Belianských Tatrách), Velké a Malé Fatře, Nízkých Tatrách a Kremnických vrších, splavený byl nalezen v Liptovské kotlině.
Celkové rozšíření: Hory Balkánského poloostrova a Karpaty (Albánie, Bulharsko, Slovensko, Polsko, Rumunsko, Ukrajina, Makedonie, Chorvatsko, Slovinsko, evropská část Ruska)
Autor textu: Daniel Hrčka.
Autor fotografií: Radim Cibulka.
Fotografováno v Nízkých Tatrách, v Demänovské dolině.