Tento příspěvek byl přečten1924krát!

Slovensky: zanoväť biela, německy: Weißer Zwergginster, polsky: szczodrzeniec zmienny.

Syn.: Cytisus albus Hacq., Cytisus leucanthus W. et K. ex Willd., Cytisus leucanthus W. et K. ex Willd. var. pallidus Schrader in DC., Chamaecytisus leucanthus (W. et K. ex Willd.) Link, Cytisus obvallatus Schur, Cytisus pallidus (Schrader) A. Kerner, Cytisus variabilis Błocki, Cytisus supinus L. subsp. pallidus (Schrader) Briq., Cytisus albus Hacq. subsp. leucanthus (W. et K. ex Willd.) Gams in Hegi

Čeleď:  Fabaceae Lindl. – bobovité

Chamaecytisus albus

Popis: Hojně olistěný keř vysoký 20-60 cm, s dřevnatými větvemi vystoupavými, lysými. Letorosty jsou vzpřímené, hojně větvené, tenké, hustě krátce přitiskle chlupaté s některými chlupy kolmo odstálými. Listy jsou trojčetné, řapíkaté, chlupaté, čepele lístků jsou podlouhlé, eliptické nebo podlouhle vejčité, zašpičatělé, na bázi klínovité. Strbouly na koncích hlavních větví jsou bohaté, až 12květé, na vedlejších větvích jsou chudší. Květy jsou stopkaté, podepřené listeny a listenci. Květy jsou asi 20 mm dlouhé, kalich je trubkovitý, dvoupyský s pěti zuby, chlupatý, žlutozelený. Koruna je bílá nebo bledě žlutá, pavéza je vzpřímená, na vrcholu vykrojená, svrchu hedvábitě chlupatá. Křídla jsou podlouhlá, kratší než pavéza. Plodem je chlupatý podlouhlý rovný lusk, semena jsou hnědá, lesklá. Kvete od června do července.

Chamaecytisus albus

Záměny: Rozlišování čimišníků nepatří zrovna ke snadným úkolům, tento však můžeme dobře poznat podle bílých květů a některých chlupů na letorostech kolmo odstálých.

Chamaecytisus albus

Ekologie: Roste na výslunných travnatých a křovinatých stráních, v lesních lemech, obvykle na svažitých místech, na hlubokých, živných půdách, často na spraších.

Chamaecytisus albus

Rozšíření v České republice: Roste roztroušeně v Hustopečské pahorkatině na jižní Moravě, na vhodných místech v bohatých porostech.

Chamaecytisus albus

Celkové rozšíření: Těžiště rozšíření leží na Balkáně, na jihu druh dosahuje do Albánie, severního Řecka a do evropské části Turecka, na východě na Ukrajinu k řece Dněpr, na severu do Polska, Slovenska a na jižní Moravu.

Chamaecytisus albus

Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2r), zákonem je chráněn jako kriticky ohrožený druh (§1).

Chamaecytisus albus

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka

Fotografováno v národní přírodní památce Kamenný vrch u Kurdějova, dne 3.7.2016.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget