Tento příspěvek byl přečten2096krát!
Slovensky: žerušnica malokvetá, německy: Schaumkraut Kleinblütiges, polsky: rzeżucha drobnokwiatowa.
Syn.: Cardamine brachycarpa Franch., nom. illeg., Cardamine koshiensis Koidz., Cardamine manshurica (Kom.) Nakai, Crucifera parviflora E. H. L. Krause
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Popis: Jednoletá lysá bylina vysoká 7-20 cm, bez přízemní růžice listů. Lodyhy jsou přímé, obvykle zprohýbané, olistěné, jemně rýhované. Lodyžní listy jsou lichozpeřené, ve větším počtu, může jich být i více než šest, dolní jsou dlouze řapíkaté, 3-6jařmé s širšími lístky, střední a horní jsou řapíkaté, 6-11jařmé s lístky přisedlými, úzkými, víceméně celokrajnými. Květenstvím je 10-30květý, zprvu chocholičnatě stažený koncový hrozen, jenž se však za plodu zřetelně prodlužuje. Květy jsou čtyřčetné, malé, obvyklé stavby. Kališní lístky jsou podlouhlé, korunní lístky jsou bílé, obkopinaté, 2-2,5 mm dlouhé, 2-2,5 krát delší než kališní. Tyčinek je vždy šest, prašníky jsou žluté. Plodem je šešule, plodní stopky jsou šikmo odstálé, šešule vzpřímené, 10-15 mm dlouhé, s 24-36 semeny. Semena jsou zploštělá, hnědá. Kvete převážně od května do června.
Záměny: Podobné jsou dva drobnokvěté druhy řeřišnice srstnatá (Cardamine hirsuta) a řeřišnice křivolaká (Cardamine flexuosa), oba s vyvinutou růžicí listů a menším počtem lodyžních listů. Jsou též přinejmenším částečně ochlupené. Řeřišnice nedůtklivá (Cardamine impatiens) má listy s oušky. Ostatní řeřišnice, případně jiné druhy brukvovitých, už jsou podobné méně.
Ekologie: Roste na obnažených plochách s řídkým rostlinstvem, jako jsou rybniční dna, břehy vod, vlhké písčiny, na půdách vlhkých, písčitých, i přechodně zapavovaných. Po zapojení porostů mizí.
Rozšíření v České republice: Rostla vzácně v úvalech jižní a střední Moravy, dnes asi jen na Hodonínsku a v oblasti soutoku Moravy a Dyje. V Čechách se vyskytuje jen vzácně zavlečená.
Celkové rozšíření: Vyskytuje se nesouvisle v mírném pásu Eurasie, od Iberského poloostrova přes Evropu, střední Asii a Sibiř až na Dálný východ, do střední Číny, na Tchaj-wan. V Evropě na severu dosahuje do jižního Finska, vzácně je uváděna též ze severozápadní Afriky. V severní Americe snad roste blízce příbuzný taxon (subsp. arenicola).
Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1b), zákonem je chráněna ve stejné kategorii (§1), na Slovensku se řadí k druhům ohroženým a je chráněna zákonem.
Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.
Fotografováno v oblasti soutoku Moravy a Dyje, dne 11.5.2016.