Tento příspěvek byl přečten2194krát!

Syn.: Satyrium viride L., Coeloglossum vaillantii Schur, Habenaria viridis (L.) R. Br., Chamorchisviridis (L.) Dumort., Sieberia viridis (L.) Spreng., Gymnadenia viridis (L.) Rich., Peristylus viridis (L.) Lindl., Platanthera viridis Lindl., Orchis virescens Muhl. ex Willd., Dactylorhiza viridis (L.) R. M. Bateman, Pridgeon et M. W. Chase

Čel.: Orchidaceae Juss. – vstavačovité

Coeloglossum viride - vemeníček zelený

Popis: Vytrvalá bylina s protáhlými hlízami rozčleněnými na 2-3 úzké vřetenovité části, vysoká 5-30 cm. Lodyha je přímá, listy v počtu 3-5 jsou sivozelené, přisedlé, horní výrazně menší než dolní. Květenstvím je klas s 2-20 květy, dolní listeny jsou delší než květy, směrem k vrcholu klasu se listeny postupně zmenšují. Květy jsou zelené až žlutozelenné, často červeně až hnědonachově naběhlé, slabě vonné, s nektarem. Vnější okvětní lístky spolu se dvěma postranními vnitřními lístky tvoří uzavřenou přilbu. Pysk je dolů směřující, obkopinatě páskovitý, na vrcholu trojzubý, střední zoubek je krátký. Ostruha je krátká, vakovitě vydutá. Sloupek je úzký, brylky jsou nazelenalé. Semeník je přisedlý, zkroucený. Plodem je elipsoidní  tobolka s velmi drobnými semeny. Kvete od května do července.

Coeloglossum viride - vemeníček zelený

Záměny: V květu nezaměnitelný.

Ekologie: Roste na nehnojených loukách a pastvinách, na vřesovištích, v karech, na horských pláních, ve světlých lesích, převážně na kyselých substrátech. Vystupuje až asi do 4000 m n.m.

Coeloglossum viride - vemeníček zelenýCoeloglossum viride - vemeníček zelený

Rozšíření: Roste v mírném a chladném pásu severní polokoule, v Evropě zasahuje na jihu po Španělsko, jižní Itálii, Řecko, Krym a Kavkaz. Ve východní Asii a severní Americe roste odlišný poddruh. U nás roste vzácně, především ve vyšších polohách (podhoří až subalpinský stupeň), v nižších polohách téměř vymizel.

Coeloglossum viride - vemeníček zelený

Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2t), ve stejné kategorii je chráněn i zákonem (§2), na Slovensku se řadí ke zranitelným druhům a též je chráněn zákonem.

Coeloglossum viride - vemeníček zelený

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Publikováno dne 30.8.2013.

Fotografováno ve Slavkovském lese – v přírodní památce Těšovské pastviny.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget