Tento příspěvek byl přečten2162krát!

Syn.: Schmidtia utriculata J. Presl et C. Presl, nom. inval., Schmidtia utriculosa Sternb., Smidetia humilis Raf., Wilibalda subtilis (Tratt.) Roth, Zizania subtilis (Tratt.) Raspail  

Čeleď: Poaceae Barnhart – lipnicovité

Coleanthus subtilis

Popis: Jednoletá trsnatá tráva vysoká 2-8 cm. Stébla jsou poléhavá až vystoupavá, nitkovitá, do kruhu rozložená. Listové pochvy jsou silně nafouklé, s jazýčkem, horní v době květu zahaluje část laty a často je nálevkovitá. Listy jsou čárkovité, lata je tvořena oddálenými svazečky s 10-20 klásky. Stopky klásků jsou chlupaté, plevy jsou zakrnělé, plucha je jednožilná, blanitá, krátce osinatá, tyčinky jsou dvě. Plodem je hnědavá, svraskalá obilka. Kvete nejčastěji v květnu.

Coleanthus subtilis

Coleanthus subtilis

Záměny: V době plodu (květu) je druh pro svůj neobvyklý vzhled dobře poznatelný, pro své nepatrné rozměry je však velmi snadno přehlédnutelný.

Coleanthus subtilis

Coleanthus subtilis

Ekologie: Roste na obnažených dnech či pravidelně zaplavovaných místech vodních nádrží, u nás hlavně rybníků, jinde spíše na břehových lavicích. Druh je značně krátkověký, semena podle všeho dlouhodobě přežívají v semenné bance a puchýřka se může objevit i po mnoha letech nepotvrzeného výskytu, jakmile se vytvoří vhodné podmínky pro její růst.

Coleanthus subtilis

Rozšíření v České republice: U nás roste roztroušeně na jihu Čech, vzácně i jinde.

Coleanthus subtilis

Celkové rozšíření: V Evropě trvale roste ve Francii v Bretani a ve střední Evropě v ČR a v Rakousku, v Asii roste ostrůvkovitě na Sibiři a v Poamuří, roste též na nevelkém území v Severní Americe.

Coleanthus subtilis

Ohrožení: Patří k ohroženým druhům květeny ČR (C3), zákonem je chráněna v kategorii druhů silně ohrožených (§2), na Slovensku je považována za vyhynulou. Je zařazena mezi druhy chráněné celoevropsky (Bernská úmluva, Natura 2000).

Coleanthus subtilis

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno na Podhradském rybníce v Hluboké nad Vltavou 14.5.2017.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget