Tento příspěvek byl přečten1906krát!

Syn.: Crambe aspera auct. non M. Bieb., Crambe tatarica Pallas
Čel
.: Brassicaceae Burnett – brukvovité (křížaté)

Crambe tataria - katrán tatarský

Popis: Vytrvalá bylina vysoká 30-80 cm s mohutným, tlustým, i přes metr dlouhým kořenem. Lodyha je přímá, dole až 7 cm tlustá a hned odspodu bohatě rozkladitě větvená, alespoň v květenství štětinatě chlupatá. Listy jsou masité, přízemní jsou velké, dlouze řapíkaté, nepravidelně 2-3 x peřenodílné až peřenosečné, s podlouhlými nepravidelně zubatými úkrojky, střední a horní jsou menší, méně členěné. Květy obvyklé stavby jsou četné, vonné, s bílou korunou, uspořádané v chocholičnatých latách, jež se za plodu prodlužují. Plod je dvoudílný, dolní díl je malý, sterilní, horní je kulovitý, asi 5 mm široký, s jedním semenem, nepukavý. Kvete od května do června.

Crambe tataria - katrán tatarský
Záměny: Nápadný zjev zaměnitelný snad jen za vzácně zplaňující katrán přímořský (Crambe maritima), který je zcela lysý, nápadně nasivělý a obvykle nemá tak členěné listy.

Crambe tataria - katrán tatarský

Ekologie: Roste na suchých výsluných pahorcích a stráních, nejčastěji s jižní a jihozápadní expozicí, na stepích, dále roste na mezích, na travnatých okrajích polních cest, v sadech a vinicích, na minerálně bohatých půdách. Patří mezi tzv. stepní běžce.

Crambe tataria - katrán tatarský

Rozšíření: Roste v Panonské oblasti Evropy a ve východní Evropě odkud zasahuje až na jihozápadní Sibiř. Severozápadní hranice probíhá jižním Slovenskem, jižní Moravou a Dolními Rakousy. U nás roste pouze na jižní Moravě, především v Hustopečské pahorkatině, na Pouzdřanských, Dunajovických a Pavlovských kopcích.

Crambe tataria - katrán tatarský

Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2r), chráněn zákonem je v kategorii kriticky ohrožených druhů (§1), na Slovensku patří ke kriticky ohroženým druhům a též je chráněn zákonem.

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Publikováno dne 28.8.2013.

Fotografováno na jižní Moravě – Pouzdřanské stepi.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget