Tento příspěvek byl přečten2479krát!

Syn.: Orchis aphylla F. W. Schmidt, Satyrium epipogium L., Limodorum epipogium Swartz, Epipogon aphyllus Čelak., Epipogium gmelini Rich.

Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité

epipogium-aphyllum1

Popis: Vytrvalá nezelená bylina s bezkořenným masitým, korálovitě větveným oddenkem, vysoká 5-25 cm, žijící většinu času skrytě a nad zem vyrůstající jen v době kvetení. Lodyha je přímá, lysá, dutá, velmi chudě olistěná, průsvitná, světle nahnědlá, v horní části načervenalá až nafialovělá. Listy v počtu 1-3 jsou značně zakrnělé, šupinovité, lodyhu zcela pochvovitě objímající. Květenstvím je velmi řídký málokvětý klas, listeny jsou šupinovité, průsvitné. Květy jsou dosti velké, nepřetočené, tedy s pyskem směřujícím vzhůru, voní po banánech, ale jsou bez nektaru. Okvětní lístky jsou s vyjímkou pysku podobné, čárkovité, směřující dolů, zbarveny jsou bledožlutě, žlutozeleně až smetanově bíle, vnější jsou užší a jsou žlábkovitě svinuté. Pysk je bělavý, trojlaločný, se dvěma kratšími postranními laloky, se středním lalokem větším než laloky postranní. Střední lalok pysku má na svrchní straně 4-6 podélných lišt a je červeně papilnatý. Ostruha je vakovitá, vodorovně až šikmo vzhůru směřující, na vrcholu tupá, narůžovělá. Brylky jsou dvě, na tenkých stopkách. Semeník je elipsoidní, nezkroucený, podélně hnědočerveně čárkovaný, dlouze stopkatý, šikmo dolů směřující. Plodem je elipsoidní nící tobolka s velmi drobnými semeny. Kvete od června do srpna.

epipogium-aphyllum2

Záměny: Záměna je nepravděpodobná, vzhledem k nepravidelnostem v kvetení je však nalézán jen vzácně.

epipogium-aphyllum3

Ekologie: Roste v listnatých, méně jehličnatých lesích na vlhkých, mechovitých a stinných místech na úživných humózních půdách. Vystupuje až asi do 1800 m n.m. Často roste řadu let skrytě. Bývá nalézán v blízkosti lesních cest nebo drobných vodotečí.

epipogium-aphyllum4

Rozšíření v České republice: Vzácný druh, v Čechách svého času považovaný za nezvěstný, dnes nálezů mírně přibývá. Roste v Krkonoších, na Šumavě, v Jeseníkách, v Moravském krasu, na Drahanské vrchovině, v Chřibech, v Bílých Karpatech. Dnes na všech místech jen v malých počtech.

epipogium-aphyllum5

Celkové rozšíření: Roste v Evropě, na západě po Pyreneje a Británii, na jihu zasahuje do Itálie, na Balkán, na Krym, na Kavkaz, na severu ve Skandinávii i za polární kruh, na východě pokračuje areál přes mírný pás Sibiře do Číny, na Kamčatku a do Japonska. Byl nalezen také v Himálaji.

epipogium-aphyllum6

Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1t), zákonem je chráněn ve stejné kategorii (§1), na Slovensku se řadí k druhům téměř ohroženým a též je chráněn zákonem.

epipogium-aphyllum7

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Publikováno dne 20.12.2015.

Fotografováno v národní přírodní rezervaci Boubín, dne 19.7.2015.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget