Tento příspěvek byl přečten1229krát!

Syn.: Moneses grandiflora Salisb., Pyrola uniflora L.

Čeleď: Pyrolaceae Dum. – hruštičkovité; Ericaceae Juss. – vřesovcovité

Moneses uniflora

Popis: Poloparazitická vytrvalá drobná bylina vysoká 5-15 cm. Lodyha je přímá, s jednou listovou šupinou, nese jediný víceméně nící květ. Listy jsou drobné, většinou řapíkaté, okrouhlé, jednoduché, drobně nepravidelně zubaté až vroubkované, přezimující. Květ je pětičetný, vzhledem k velikosti listů nápadně velký, široce rozevřený. Kališní lístky jsou vejčité, nažloutlé až nazelenalé. Korunní lístky jsou bílé, volné, zřetelně delší než kališní. Prašníky mají dva velké růžkaté výrůstky, čnělka je jedna, nápadně dlouhá, přímá, pětilaločná. Plodem je kulovitá tobolka, za zralosti napřímená. Semena jsou hnědá, drobná. Kvete od května do srpna.

Moneses uniflora

Záměny: Za květu je záměna nepravděpodobná, vzdor malým rozměrům je kvetoucí jednokvítek i dosti nápadný. Listy se podobají listům hruštiček, ale jsou zřetelně menší.

Moneses uniflora

Ekologie: Roste v lesích, i stinných, na lesních okrajích, zvláště v bučinách a v borech.

Moneses uniflora

Rozšíření v České republice: Kdysi se vyskytoval na většině území státu s výjímkou teplých nížin, postupně se však stal vzácným a vyskytuje se jen pomístně.

Moneses uniflora

Celkové rozšíření: Široce rozšířený druh na severu Severní polokoule. Roste v celé Evropě s výjímkou západu, roste i v Asii, především na Sibiři a v Číně, roste též v severní Americe.

Moneses uniflora

Moneses uniflora

Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1b), zákonem je chráněn jako silně ohrožený druh (§2), na Slovensku se řadí k druhům málo dotčeným LC.

Moneses uniflora

Moneses uniflora

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno u bývalé vápenky u Kovářské v Krušných horách 8.6.2018.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget