Tento příspěvek byl přečten2072krát!

Syn.: Fragaria sterilis L., Potentilla fragariastrum Ehrh. ex Perss.

ČeleďRosaceae Juss. – růžovité

Potentilla sterilis

Popis: Vytrvalá bylina vysoká 2-10 cm, obvykle s tenkými dlouhými rezavými výběžky. Přízemní listy jsou řapíkaté, trojčetné, stejně jako lodyhy chlupaté, podobné listům jahodníků, lístky jsou obvejčité, na bázi klínovité, v horní části zubaté 8-10 zoubky. Květenství je nejčastěji jedno až dvoukvěté, květy jsou pětičetné, dlouze stopkaté, 1-2 cm široké, kalich je chlupatý, korunní lístky jsou bílé, o málo delší než kalich, na vrcholu mělce vykrojené. Nitky tyčinek jsou lysé, na bázi rozšířené, plodolistů je mnoho, s čnělkami dlouhými asi 2 mm. Po odkvětu se vytváří souplodí suchých nažek. Kvete od dubna do května.

Potentilla sterilis

Záměny: Velmi podobná je mochna drobnokvětá (Potentilla micrantha), jež se odlišuje obvykle jednoduchým lodyžním listem, lístky přízemních listů s více než 12 zuby nebo nitkami tyčinek brvitými, po celé délce stejně širokými. Oba druhy se značně podobají jahodníkům (Fragaria ssp.), od nichž se odlišují především vykrojenými, nikoli zaoblenými korunními lístky a suchými, nikoli dužnatými plody. Odlišení pouze v listech může být svízelné.

Potentilla sterilis

Potentilla sterilis

Ekologie: Roste ve světlých listnatých lesích, v křovinách, v lesních lemech, v trávnících.

Potentilla sterilis

Rozšíření v České republice: Roste velmi vzácně na Moravě v oblasti Kosíře, v Moravském krasu a u Rajstny u Valtic.

Potentilla sterilis

Celkové rozšíření: Roste v západní Evropě od Španěl a Británie po jižní Skandinávii, střední Evropu (západní Polsko, Rakousy) a severní Itálii.

Potentilla sterilis

Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1r), zákonem je chráněna ve stejné kategorii (§1).

Potentilla sterilis

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno na Prostějovsku u Slatinic, dne 4.4.2015.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget