Tento příspěvek byl přečten1988krát!

Syn.: Uvularia amplexifolia L., Streptopus distortus Michx., Convallaria amplexifolia (L.) E. H. L. Krause, Tortipes amplexifolius (L.) Small

Čeleď: Convallariaceae Horaninow – konvalinkovité; Liliaceae Juss. – liliovité

Streptopus amplexifolius

Popis: Vytrvalá bylina s uzlovitým oddenkem a četnými kořeny, lodyhy jsou křivolaké, dlouhé 40-100 cm, listnaté, lysé, obvykle v horní části větvené. Listy jsou střídavé, přisedlé, srdčitou bází objímavé, celokrajné, široce až podlouhle vejčité, lysé, na lícové straně tmavozelené, na rubu šedozelené. Květy jsou jednotlivé, řidčeji po dvou, na tenkých stopkách až 5 cm dlouhých. Okvětí je zvonkovité, lístků je šest ve dvou kruzích, v horní polovině jsou lístky ven zahnuté a jsou žlutozeleně zbarvené. Tyčinek je také šest, semeník je jeden, trojpouzdrý. Plodem je trojpouzdrá kulovitá bledě červená bobule s četnými semeny. Kvete od června do července.

Streptopus amplexifolius

Streptopus amplexifolius

Záměny: U nás celkem dobře poznatelný druh, je zaměnitelný za některé jednoděložné byliny s širokými, podobně velkými listy, např. za kokoříky (Polygonatum ssp.) či kruštíky (Epipactis ssp.), odlišujícími se nevětvenou lodyhou.

Streptopus amplexifolius

Ekologie: Roste ve stinných lesích, zvláště v horských smrčinách, dále v horských nivách, v zarostlých roklích, v porostech kosodřeviny, na půdách vlhkých, humózních, na živiny bohatých.

Streptopus amplexifolius

Rozšíření v České republice: Roste v pohraničních horách Čech a Moravy, ve Žďárských vrších, ojediněle ve Slavkovském lese, v Brdech, v Jihlavských vrších, vzácně sestupuje do podhůří a do inverzních poloh.

Streptopus amplexifolius

Celkové rozšíření: Roste v hornatých oblastech střední a jižní Evropy od středního Německa a jižního Polska na jih do severního Španělska, jižní Itálie a jihozápadního Bulharska. V Asii roste v Tibetu, v Číně, v Poamuří, v Japonsku, na Sachalinu a na Kamčatce. Roste též v severní Americe a v Grónsku.

Streptopus amplexifolius

Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2t), zákonem chráněn není, na Slovensku se řadí k druhům méně dotčeným.

Streptopus amplexifolius

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno v Přírodní rezervaci Ryžovna, dne 11.8.2014 a 14.6.2015.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget