Tento příspěvek byl přečten373krát!

Syn.: Auricula minima Spach, Kablikia minima (L.) Opiz, Kablikia truncata Opiz, Auricula-ursi minima (L.) Soják,  Primula truncata Lehm.

Čeleď: Primulaceae Borkh. – prvosenkovité

Primula minima

Popis: Drobná vytrvalá bylina s krátkým tlustým oddenkem a přízemní růžicí listů, vysoká 1–4 cm. Listy jsou nezřetelně řapíkaté, klínovité, vpředu hrubě zubaté se zuby zakončenými chrupavčitou špičkou, kožovité, hladké a lesklé, nadvinuté, žláznaté, až 3 cm dlouhé. Stvol je nejčastěji jednokvětý, kalich je válcovitý, ke korunní trubce přitisklý, s pěti cípy. Koruna je řepicovitá, korunní trubka je asi dvakrát delší než kalich, korunní lem je  jasně červený s klínovitými, hluboce dvoulaločnými cípy. Plodem je vejcovitá tobolka, semena jsou hnědá, bez masíčka. Kvete na jaře, vzácně též podruhé během léta.

Primula minima

Záměny: Dobře poznatelný druh, za květu obtížně zaměnitelný.

Primula minima

Ekologie: Vysokohorský druh, vyskytuje se na nechráněných stanovištích nad horní hranicí lesa, jako jsou skalní štěrbiny, vyfoukávané trávníky, sněhová výležiska. Roste na mělkých, kamenitých, spíše kyselých, dostatečně vlhkých půdách.

Primula minima

Primula minima

Rozšíření na území České republiky: Roste vzácně v nejvyšších polohách Krkonoš.

Primula minima

Celkové rozšíření: Evropský vysokohorský druh rostoucí v Alpách, Karpatech, Sudetech a v balkánských pohořích Rila a Prokletije.

Primula minima

Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1r), zákonem je chráněna jako silně ohrožený druh (§2), na Slovensku se řadí k druhům málo dotčeným (LC), je ale chráněna zákonem.

Primula minima

 Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno v Nízkých Taurech nad Obertauernem 21.8.2022.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget