Tento příspěvek byl přečten443krát!
Slovensky: korunkovka strakatá
Čeleď Liliaceae Juss. – liliovité
Popis: Vytrvalé byliny s podzemní kulovitou cibulí obalenou blanitým listenem. Lodyha přímá, 15–50 cm vysoká, nevětvená. Listy střídavé, úzce kopinaté až čárkovité, sivozelené. Lodyhy zakončeny jedním převislým květem, zřídka dvoukvětá. Květy zvonkovité, jsou složeny ze 6 okvětních lístků, rozlišených na vnější a vnitřní, hnědě a fialově kostkovaných, vně načervenalých, zřídka celé až bílé, tyčinek je 6 ve dvou kruzích. Plodem jsou podlouhlé šestihranné tobolky.
Záměny: Dobře identifikovatelný druh typický barvou okvětních lístků. Často pěstovaný řebčík královský (Fritillaria imperialis) je typický širšími listy a velkými žlutočervenými květy v 5–6 četném okolíku.
Ekologie: Podmáčená stanoviště, zejména na vlhkých a slatinných loukách, méně často v lužních lesích.
Rozšíření v České republice a na Slovensku: V České republice vyhynulý druh, v minulosti udávaný u Českých Budějovic. Zřejmě se však jednalo pouze o druhotný výskyt (podobně jako i nálezy pozdější). Na území Slovenské republiky roste vzácně, nejčastěji na Východoslovenské nížině, dále u měst Lučenec a zvolen.
Celkové rozšíření: Subatlanticko–submediteránní druh rozšířený pouze v Evropě na sever od Britských ostrovů a Dánska až po Itálii a Rumunsko a dále na východ v Rusku.
Ohrožení: V České republice patří mezi vyhynulé druhy (A3), na Slovensku je řazen mezi kriticky ohrožené druhy (CR) a také chráněn zákonem.
Charakter ohrožení: Některé lokality na Slovensku zanikly v důsledku zániku stanovišť (zatopení Zemplínské Šíravy). Ohrožení spočívá také v odvodňování a rozorávání luk a intenzivním hospodařením.
Autor textu a fotografií: Daniel Hrčka.
Fotografováno v národní přírodní rezervaci Latorický luh 27.4.1997.