Tento příspěvek byl přečten2237krát!

Syn.: Prunella alba Pallas ex Bieb., Brunella laciniata (L.) Moench., Prunella vulgaris var. laciniata L.

Čeleď: Lamiaceae Lindl. – hluchavkovité

Prunella laciniata

Popis: Vytrvalá bylina s krátkým bohatě kořeny obrostlým oddenkem, vysoká 10-30 cm. Lodyha je obloukovitě vystoupavá, obvykle nevětvená, ostře čtyřhranná až čtyřžebrá, se dvěma hranami sblíženými, hustě přitiskle chlupatá s chlupy směřujícímí vzhůru. Listy jsou řapíkaté, oboustraně hustě chlupaté, čepele dolních listů jsou kopinaté až úzce vejčité, celokrajné, jen v dolní části s několika zuby, čepele středních lodyžních listů jsou peřenodílné až peřenosečné, s větším nepravidelně vroubkovaným koncovým úkrojkem, horní listy jsou jen hrálovité s jedním párem bazálních úkrojků. Nejvyšší pár je těsně přisedlý ke květenství. Lichoklasy jsou tvořeny 2-3 lichopřesleny, ty jsou tvořeny 5-8 květy, listeny jsou přisedlé, výrazně širší než delší, s nápadnou špičkou, celé zelené. Květy jsou přisedlé, kalich je souměrný, dvoupyský, celý zelený. Koruna je dvoupyská, dlouhá 10-15 mm, žlutobílá, s korunní trubkou z kalicha nevyniklou. Horní pysk je přilbovitý, dolní je trojlaločný, tyčinky jsou čtyři, ukryté v horním pysku, bliznová ramena jsou krátká. Plodem je hnědá hladká obvejcovitá tvrdka. Kvete od června do července.

Prunella laciniata

Záměny: Vzhledem k nápadně bílé barvě květů a děleným čepelím se jedná o dobře poznatelný druh.

Prunella laciniata

Ekologie: Roste na výslunných travnatých stráních, na mezích, v lesních lemech, na okrajích křovin, na půdách hlubších, střídavě vlhkých, zásaditých.

Prunella laciniata

Rozšíření v České republice: Roste v teplých oblastech severozápadních a středních Čech a jihovýchodní a střední Moravy, jinde jen ojediněle.

Celkové rozšíření: Roste v jižní, západní a střední Evropě, na sever po Británii, střední Německo, jižní Polsko, osamoceně též na Gotlandu, na východě zasahuje na jižní Ukrajinu a na Krym, dále roste v severozápadní Africe, v Malé Asii, na Kavkaze a v Předkavkazí.

Prunella laciniata

Ohrožení: Patří k ohroženým druhům květeny ČR (C3).

Prunella laciniata

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno v národní přírodní rezervaci Oblík, dne 23.6.2013 a v Národní přírodní rezervaci Zahrady pod Hájem, dne 26.6.2011.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget