Tento příspěvek byl přečten124krát!

Schmarda’s Shrub Frog, Sri Lanka Bug-eyed Frog, Gorahedi Panduru Mediya, drsnokožka cejlonská

Syn.: Theloderma schmarda (Kelaart, 1854), Philautus schmarda (Kelaart, 1854), Kirtixalus schmarda (Kelaart, 1854), Theloderma schmardanum (Kelaart, 1854)

Třída: Amphibia

Řád: Anura

Čeleď: Rhacophoridae

Pseudophilautus schmarda

Morfologie: Dospělí samci měří 18–27 mm a dospělé samice, na základě pouhých dvou exemplářů, 20–30 mm na délku. Tato malá žába má tělo pokryté hrbolky připomínajícími bradavice. Charakteristickou vlastností je, že má nad očima výraznější hrbolkovité výrůstky. Tyto žáby jsou zbarvené v různých barvách od zelenožluté po červenohnědou a skvěle se maskují – zvláště když jejich kůže vypadá identicky s barvou a vzorem lišejníku. Mají světle žlutou spodní stranu těla.

Stanoviště a ekologie: Tento konkrétní druh se zdá být převážně omezen na vlhké deštné lesy; případy jedinců však byly zdokumentovány také v podrostu borových plantáží a méně často v opuštěných čajových plantážích. Noční dospělci byli spatřeni sedící na listech přibližně 1–2 metry nad zemí. V průběhu dne byli juvenilní jedinci pozorováni na lesní půdě a ve vlhkých, bažinatých oblastech, zatímco dospělci byli nalezeni na větvích a kmenech stromů porostlých lišejníky a mechem. Dospělí samci se zapojují do skupinových volání, jak poznamenali Manamendra-Arachchi a Pethiyagoda v roce 2005. Tento druh se rozmnožuje přímým vývojem, přičemž samice vyhloubí hlubokou díru v lesní půdě pro uložení vajíček. Má se za to, že tento druh netoleruje narušení stanoviště, vzhledem k jeho požadavku na zapojení korun stromů (Sri Lanka Red List Assessment Workshop in February 2020).

Pseudophilautus schmarda

Celkové rozšíření: Endemický druh v Central Hill Country na Srí Lance v nadmořských výškách mezi 810–2300 m n. m. Existují záznamy z Peak Wilderness Sanctuary, Agra Bopath, Horton Plains a Pedro.

Kategorie ohrožení: Kategorie a kritéria červeného seznamu: ohroženo; Kategorie Národního červeného seznamu (Srí Lanky): Kriticky ohrožené.

Současný populační trend: Klesající (Sri Lanka Red List Assessment Workshop February 2020).

Ohrožení: Přestože se velká část areálu tohoto druhu nachází v chráněných oblastech, kvalita velké části jeho biotopu je ohrožena nelegálním sběrem palivového dřeva, holinami po těžbě dřeva, přeměnou na zemědělskou půdu (čajové plantáže) a znečištěním zemědělskými podniky. Chemikálie.

Poznámka: Pro české čtenáře je zajímavostí, že vědecké druhové jméno bylo pojmenováno po rakouském lékaři, přírodovědci a cestovateli Ludwigu Karlu Schmardovi, který se narodil v Olomouci.

References

Manamendra-Arachchi, Kelum & Pethiyagoda, Rohan (2005). „The Sri Lankan shrub-frogs of the genus Philautus Gistel, 1848 (Ranidae: Rhacophorinae), with description of 27 new species“ (PDF). Raffles Bulletin of Zoology. Suppl. 12: 163–303. (Philautus schmarda: p. 171–174)

Kelum Manamendra-Arachchi, Rohan Pethiyagoda, Anslem de Silva, Deepthi Wickramasinghe (2004). „Pseudophilautus schmarda“. IUCN Red List of Threatened Species. 2004: e.T58900A11852110. doi:10.2305/IUCN.UK.2004.RLTS.T58900A11852110.en. Retrieved 15 November 2021.

Autor textu: Devindi Budhawaththa, překlad (a doplnění poznámky) Daniel Hrčka

Author fotografií: Nuwan Chathuranga