Tento příspěvek byl přečten227krát!

Syn: Santalum myrtifolium (L.) Roxbo.

Čeleď: Santalaceae R. Br. – santálovité

Santalum album

Popis: Středně velký stálezelený strom, typicky dosahuje výšky 5 až 10 metrů, má štíhlý kmen s drsnou šedohnědou kůrou. Listy jsou kožovité, elipsovité a tmavě zelené, uspořádané střídavě na větvích. Květy jsou malé, s pěti okvětními lístky a jsou uspořádány v hroznech nebo latách. Doba květu se liší v závislosti na regionu, ale často se vyskytuje v letních měsících. Plody mají obvykle průměr 1 až 2 cm. Jsou to malé, kulovité a masité peckovice. Zpočátku jsou zelené a dozráváním tmavnou.

Santalum album

Santalum album

Záměny: Santalovník Santalum spicatum (australské santalové dřevo, Australian Sandalwood) má podobnou vůni. Pochází z Austrálie a je to jediný pouštní druh rodu Santalum. V severní Austrálii se pěstuje i santalovník bílý (Santalum album), je ale nutné jej zavlažovat. Oba druhy vyžadují odlišný způsobu zpracování dřeva. Na Havajských ostrovech roste Santalum paniculatum (Havajské santalové dřevo, Hawaiian Sandalwood). Nabízí podobnou vůni, je ale méně ohrožený. Mimo vysoce ceněného aromatického dřeva a výroby esenciálního oleje má také řadu tradičních použití, jako lék a potravina. Podobnou dřevitou a sladkou vůni má amyris neboli santalové dřevo západoindické (Amyris balsamifera).

Santalum album

Ekologie: Druh Santalum album typicky roste v polosuchých až suchých oblastech s dobře odvodněnými půdami. Daří se mu v tropickém a subtropickém podnebí.

Santalum album

Santalum album

Celkové rozšíření: Lze jej nalézt v zemích jako Indie, Srí Lanka, Indonésie, Malajsie a Austrálie.

Santalum album

Santalum album

Autor textu a fotografií: Chanduni Bootawatta, překlad a úprava Daniel Hrčka.

Fotografováno v Matale, Srí Lanka 24.09.2023.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget