Tento příspěvek byl přečten2030krát!

Syn.: Stipa cerariorum Pančić, Stipa longifolia Borbás, Stipa stenophylla (Czern. ex Lindem.) Trautv.  

Čeleď: Poaceae Barnhart – lipnicovité

Stipa tirsa

Popis: Vytrvalá pevně trsnatá tráva, vysoká 30-100 cm. Čepele listů jsou niťovité, v dlouhou osinovitou špičku vytažené, 50-80 cm dlouhé, i za vlhka složené, jazýček listů neplodných výhonků je nepatrný, listy jsou alespoň v mládí na vnější straně drsné drobnými tuhými chloupky. Květenství je latovité, klásky jsou jednokvěté. Plevy jsou dvě, plucha obaluje obilku, je porostlá řadami chloupků, osina je dlouhá, nápadná, péřitě zakončená. Břišní řada chloupků končí 3 mm pod bází osiny, hřbetní je zřetelně delší než postranní. Plodem je okoralá obilka 18-20 mm dlouhá. Kvete od června do července.

Stipa tirsa

Záměny: Určování trav není rozhodně snadné. Tento druh kavylu je u nás dobře poznatelný i jen tak od oka podle nápadných trsů s přímým chocholem květních stébel a jakoby v jednom směru učesané čupřiny listů. Žádný jiný náš kavyl nemá tak tenké a do dlouhé špičky vytažené listy. Ve stepních oblastech východní a jihovýchodní Evropy už to tak snadné být nemusí.

Stipa tirsa

Ekologie: Roste na mírně suchých okrajích stepních lysin, v neudržovaných pastvinách a sadech, často též na horních částech stepních svahů a na vrcholových plošinách, na půdách živných, zásaditých až neutrálních, většinou nevápenných. Z kavylů patří k nejnáročnějším na vlhkost půdy.

Stipa tirsa

Rozšíření v České republice: V Čechách roste vzácně v dolním Povltaví a v jihozápadní časti Českého středohoří, na jižní Moravě roste od Mohelna po Bílé Karpaty, na sever dosahuje za Brno a na Větrníky u Vyškova.

Stipa tirsa

Celkové rozšíření: Druh roste od střední Evropy a Středomoří přes Malou Asii, stepi východní Evropy, Krym, Kavkaz po jih západní Sibiře a severní Kazachstán.

Stipa tirsa

Stipa tirsa

Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2b), zákonem je chráněn ve stejné kategorii (§2), na Slovensku se řadí k druhům téměř ohroženým.

Stipa tirsa

Autor textu: Radim Cibulka.

Autoři fotografií: Radim Cibulka a Daniel Hrčka.

Fotografováno v národní přírodní rezervaci Oblík, dne 23.6.2013 a na Kováčovských kopcích (Burda), dne 31.5.2008.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget