Tento příspěvek byl přečten1999krát!
Syn.: Viola arenaria DC., Viola allionii Pio, Viola canina var. calcarea Rchb., Viola silvestris subsp. arenaria (DC.) Čelakovský, Viola arenaria subsp. rupestris (F. W. Schmidt) Nyman, Viola rupestris var. glaberrima Mur., Viola rupestris subsp. arenaria (DC.) Rothm., Viola nummulariaefolia Vill. sensu auct. bohem. vetust., Viola glaberrima C. Serg., Viola puberula Lange
Čel.: Violaceae Batsch – violkovité
Popis: Vytrvalá bylina s šikmým až plazivým oddenkem, vysoká 3-7(-12) cm. Lodyhy jsou vystoupavé, krátce hustě pýřité až zcela lysé. Listy jsou dlouze řapíkaté, přízemní mají řapíky vždy delší než čepele, ty jsou široce vejčité, 1-2,5 cm široké, na bázi mělce srdčité, tuhé; lodyžní listy jsou menší, okrouhlé až okrouhle vejčité. Palisty přízemních listů jsou kopinaté až úzce kopinaté, třásnitě zubaté, brzy hnědnoucí, u lodyžních listů jsou vejčitě kopinaté až kopinaté, krátce třásnitě až ostře oddáleně zubaté. Květy jsou jednotlivé, květní stopky jsou nící, dlouhé asi 1,5-4,5 cm, s čárkovitými listénci. Květy jsou nevonné, kališní lístky jsou úzce kopinaté až úzce trojúhelníkovité, s krátkými přívěsky. Korunní plátky jsou podlouhle obvejčité, ocelově modrofialové až růžovofialové, při ústí ostruhy bělavé, 11-15 mm dlouhé. Ostruha je přímá nebo mírně nahoru ohnutá. Plodem je vejcovitá tobolka, semena jsou drobná, tmavohnědá. Kvete od dubna do května.
Záměny: Patří k lépe poznatelným fialkám, potíže mohou činit olysalí jedinci. Zamenitelná je nejspíše za drobnější jedince violky srstnaté (Viola hirta).
Ekologie: Roste na výslunných až polostinných svazích a skalách, v borových doubravách a v borech na vápnitých podkladech, obvykle na bazických až neutrálních horninách (vápence, opuky, diabasy, vápnité písky).
Rozšíření v České republice: U nás roste od nížin do podhůří, místy roztroušeně, jinde chybí.
Celkové rozšíření: Má rozsáhlý areál v mírném a chladném pásmu Eurasie od Pyrenejí po Sachalin, na severu dosahuje do Skandinávie, na jihu do Apenin, na Balkán, do Turecka, západní Himálaje, do Číny. Tíhne k oblastem s kontinentálním klimatem.
Ohrožení: Patří k ohroženým druhům květeny ČR (C3), na Slovensku se řadí mezi druhy téměř ohrožené.
Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.
Publikováno dne 25.4.2014.
Fotografováno na návrší Zbuš, dne 6. dubna 2014.