Tento příspěvek byl přečten315krát!
Syn.: Dianthus seguieri subsp. glaber Čelak., Dianthus seguieri subsp. sylvaticus (Hoppe) Hegi
Čeleď: Caryophyllaceae Juss. – hvozdíkovité
Popis: Vytrvalá, víceméně trsnatá bylina se silným kořenem a oddenkem, vysoká 20-50 cm. Lodyhy jsou lysé, krátce vystoupavé, olistěné, se 7-12 lodyžními články. Listy jsou vstřícné, přisedlé, čárkovitě kopinaté, 2-5 mm široké, zdéli nebo i delší lodyžních článků, s pochvou. Květy jsou nevonné, dosti velké, na zřetelných stopkách, skládají zdánlivé laty. Podkališní listence jsou vejčité, špičaté, lysé. Kalich je pětičetný, trubkovitý, s úzce trojúhelníkovitými zuby, lysý, zelený nebo fialově naběhlý. Čepele korunních lístků jsou klínovité, na horním okraji hrubě zubaté, červené s tmavou kresbou při bázi, ve střední části vousaté. Plodem je válcovitá tobolka asi o třetinu delší než kalich. Kvete od července do září.
Záměny: Hvozdíky jsou si popravdě dost podobné. Nejpodobnější je zřejmě hojný hvozdík kropenatý (Dianthus deltoides), jež má listy kratší než lodyžní články. V zahraničí rostou ještě podobnější, příbuzné druhy.
Ekologie: Roste především na střídavě vlhkých bezkolencových loukách, ve smilkových trávnících, ve světlých lesích a jejich lemech, zvláště v kyselých doubravách, vzácněji i jinde, především ve středních polohách, na nevápenných půdách.
Rozšíření v České republice: Roste v západní polovině Čech a to spíše vzácně, častější je například ve Slavkovském lese, na Křivoklátsku, kolem Brd, na jihu Šumavy. Nejvýchodněji je uváděn v Českém ráji, u Kopidlna, na Třeboňsku.
Celkové rozšíření: Roste v Německu a na západě Čech.
Ohrožení: Patří k ohroženým druhům květeny ČR (C3), zákonem je chráněn jako ohrožený druh (§3).
Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.
Fotografováno v přírodní rezervaci Mokřady pod Vlčkem 31.7.2021 a v přírodní rezervaci Červený kříž 25.7.2020.
Na tomto webu jej naleznete také v článku o přírodní rezervaci Černá louka.