Tento příspěvek byl přečten2210krát!

Syn.: Marsilea natans L.

Čel.: Salviniaceae Rchb. – nepukalkovité

Salvinia natans

Popis: Jednoletá vodní nekořenující bylina volně vzplývající na hladině, s tenkými lodyhami dlouhými 5 – 10 cm. Listy jsou vstřícné, široce eliptické, do 2 cm dlouhé, krátce řapíkaté; čepel je zelená, celokrajná, vzácně na vrcholu vykrojená, na spodní straně hustě chlupatá, na svrchní straně s nápadnými řadami 0,2-0,8 mm dlouhých papil zakončených chloupky. Naspodu listů vyrůstají nitkovité úkrojky, na jejichž bázi se tvoří kulovité chlupaté sporokarpy. Výtrusy zrají od srpna do září.

Salvinia natans

Záměny: U nás v podstatě nezaměnitelná, pro své malé rozměry ale snadno přehlédnutelná.

Salvinia natans

Ekologie: Roste ve stojatých vodách, v rybnících či slepých ramenech, často ve společnosti okřehků (závitky mnohokořenné – Spirodela polyrhiza). V příznivých podmínkách může vytvářet rozsáhlé porosty.

Salvinia natans

Rozšíření v České republice: V Čechách je nepůvodní, původní je pouze na severovýchodní Moravě, kde vzácně roste doposud.

Celkové rozšíření: Roste v pásu od Alžírska a severozápadního Španělska, přes střední Evropu, severní Itálii a Balkán dále na východ přes jih evropského Ruska, Kaspickou oblast až do Japonska a Indonésie.

Salvinia natans

Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1t), zákonem je chráněna ve stejné kategorii (§1), na Slovensku je řazen k druhům málo dotčeným a je chráněna zákonem.

Salvinia natans

Využití: Nepukalky patří k oblíbeným vodním a akvarijním rostlinám, pěstování nepukalky plovoucí ovšem není bezproblémové. V jihovýchodní Asii je považována za plevel rýžových polí.

Salvinia natans

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Publikováno dne 22.9.2014.

Fotografováno v přírodní rezervaci Bažantula, v rybníce Kozák, dne 13.7.2014.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget