Tento příspěvek byl přečten239krát!

Syn: Villarsia platiphylla A. St.-Hil., Villarsia indica (L.) Vent., Trachysperma humboldtiana (Kunth) House, Nymphoides humboldtiana (Kunth) Kuntze, Limnanthemum indicum (L.) Thwaites, Limnanthemum humboldtianum (Kunth) Griseb., Limnanthemum esquirolii H. Lév.

Čeleď: Menyanthaceae – vachtovité

Nymphoides indica

Nymphoides indica

Popis: Vodní rostlina s průměrem listu obvykle od 2,5 do 10 cm. Listová čepel je okrouhlá, široce vejčitá, na bázi srdčitá, s hladkým, lesklým povrchem. Často má výrazné žilkování. Květy jsou relativně malé, 5četné, s průměrem přibližně 2,5 cm. Koruna je bílá, často se žlutým ústím. Řapíky listů jsou krátké, obvykle nepřesahující 30 cm.

Nymphoides indica

Záměny: Lekníny (Nymphaea) mají podobné listy, mají ale odlišný vzhled květů. Rod Nymphoides je v České republice zastoupen jediným druhem a tím je plavín štítnatý (Nymphoides peltata).

Nymphoides indica

Ekologie: Druh převážně vodních stanovišť, včetně stojatých vod, jako jsou rybníky, jezera a klidné úseky řek. Roste v mělkých, někdy i hlubších vodách, plovoucí nebo částečně ponořený.

Nymphoides indica

Celkové rozšíření: Je rozšířen v mírných a tropických oblastech po celém světě, v Severní Americe, Evropě, Asii, Austrálii a Africe.

Nymphoides indica

Autor textu a fotografií: Chanduni Bootawatta, překlad a úprava Daniel Hrčka.

Fotografováno v Matale, Srí Lanka 17.09.2023.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget