Tento příspěvek byl přečten2158krát!

Slovensky: piesočnica veľkokvetá, německy: Großblütiges Sandkraut, polsky: piaskowiec wielkokwiatowy.

Syn.: Czernohorskya grandiflora (L.) Á. et D. Löve; Arenaria abietina C. Presl in J. et C. Presl; Alsine grandiflora (L.) Crantz

Čeleď: Caryophyllaceae Juss. – hvozdíkovité

Arenaria grandiflora

Popis: Vytrvalé trsnaté rostliny, 5-15 cm vysoké. Lodyhy hustě olistěné, v uzlinách pýřité, v dolní části s chlupy krycími, v květenství s chlupy žláznatými. Listy úzce kopinaté, hrotité, 4-9 mm dlouhé, dole brvité a dlouze osinkaté, 3žilné, s vyniklou žilkou. Květy v terminálních vidlanech, 2-4květé. Květní stopky přímé, 3-6x delší než kalich, žláznaté. Kališní lístky vejčité, zelené a žláznaté. Korunní lístky bílé, obvejčité, 5-9 mm dlouhé, 2x delší než kališní lístky. Tobolky s nazpět ohnutými zuby.

Arenaria grandiflora

Arenaria grandiflora

Záměny: Mezi ostatními rody čeledi hvozdíkovitých je poznatelná velkými květy a tobolkou, která se otevírá špičatými zuby. Příbuzná hojně rozšířená písečnice douškolistá (Arenaria serpyllifolia agg.) je jednoletá rostlina s kališními lístky kratšími než korunními.

Arenaria grandiflora

Arenaria grandiflora

Ekologie: Ve štěrbinách vápencových skal.

Arenaria grandiflora

Rozšíření v České a Slovenské republice: V České republice pouze na Pavlovských kopcích na svazích Děvína u Mikulova. Na Slovensko nezasahuje.

Arenaria grandiflora

Celkové rozšíření: Submediteránní druh rozšířený nejčastěji v horách jižní a střední Evropy, od Pyrenejského poloostrova až do Alp. Jako dealpínský prvek se chová pouze mimo Alpy. Také v pohoří Malý Atlas v severozápadní Africe.

Arenaria grandiflora

Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1r), zákonem je chráněna jako kriticky ohrožený druh (§1). Na Slovensku neroste.

Arenaria grandiflora

Arenaria grandiflora

Charakter ohrožení: Ochrana druhu je zabezpečena v rámci územní ochrany v Chráněné krajinné oblasti Pálava. I přesto je ale nezbytné lokalitu písečnice velkokvěté zabezpečit  před nadměrnou turistikou a sešlapem, možným vyrýpáváním rostlin a přesazováním do zahrádek. Určité ohrožení je spojeno i s provozem vysílače na Děvíně.

Arenaria grandiflora

Autor textu: Daniel Hrčka.

Autor fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno v národní přírodní rezervaci Děvín-Kotel-Soutěska, dne 19.4.2015 a 6.5.2017.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget