Tento příspěvek byl přečten1974krát!

Syn.: Aspleinum fallax (Heufler) Dörfler, Asplenium viride Huds. var. fallax Heufler, Asplenum viride Hudson var. adulterinum (Milde) Vünsche

Čel.: Aspleniaceae Mett. – sleziníkovité

Asplenium adulterinum

Popis: Vytrvalá tajnosnubná bylina s vystoupavým, až 5 cm dlouhým černohnědým oddenkem, hustě pokrytým zbytky odumřelých řapíků a čárkovitě kopinatými, dlouze vláskovitě prodlouženými a na okrajích třásnitými, až 4 mm dlouhými plevinami. Listy jsou většinou přezimující, vyrůstají v hustých trsech, jsou řapíkaté, živě až tmavozelené, dlouhé až 20 cm. Řapík je kratší než čepel, dlouhý asi 2-6 cm, rezavě hnědý, lesklý. Čepel je v obrysu úzce čárkovitě kopinatá, jednoduše zpeřená s vřetenem do jedné třetiny až čtyř pětin své délky tmavohnědým a ve zbylé části až po vrchol zeleným. Lístky jsou vstřícné nebo střídavé, okrouhlé až široce vejčité nebo kosníkovitě podlouhlé, krátce řapíčkaté, na okrajích mělce vroubkované. Výtrusnicové kupky vyrůstají po 6-8 na jednom lístku, jsou podlouhlé až čárkovité, s celokrajnou ostěrou. Výtrusy zrají od července do září.

Asplenium adulterinum

Záměny: Je považován za křížence sleziníku zeleného a červeného, je tedy podobný jak sleziníku zelenému (Asplenium viride), který má vřeteno listu celé zelené, tak sleziníku červenému (Asplenium trichomanes), který má listové vřeteno pro změnu celé červené.

Asplenium adulterinum

Ekologie: Roste ve štěrbinách skal na suchých polostinných i slunných stanovištích, na hadcích.

Asplenium adulterinum

Rozšíření v České republice: U nás roste především na Mnichovských hadcích na Mariánsko-lázeňsku, kde není vyloženě vzácný, dále je uváděn z Domažlicka, z Českomoravské vysočiny, z jihozápadní Moravy (Znojemsko-brněnská pahorkatina), z podhůří Rychlebských hor.

Asplenium adulterinum

Celkové rozšíření: Roste ve střední Evropě s přesahem na Balkán a ve Skandinávii. Nově byl nalezen v Kanadě.

Asplenium adulterinum

Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1r), ve stejné kategorii je chráněn i zákonem (§1), na Slovensku též.

Asplenium adulterinum

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Publikováno dne 3.12.2014.

Fotografováno v Přírodní rezervaci Vlček, dne 26.5.2014 a v Národní přírodní památce Křížky (biotop).

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget