Tento příspěvek byl přečten2234krát!
Syn.: Carex nutans Host
Čel.: Cyperaceae Juss. – šáchorovité
Popis: Vytrvalá šedozelená bylina s dlouhými podzemními výběžky, dorůstající výšky 30-50 cm. Květní lodyhy jsou tupě trojhranné, hladké, delší než listy, které jsou asi 2-4 mm široké, na okrajích nadvinuté. Bazální pochvy jsou červenohnědé, síťkovitě rozpadavé. Patří mezi různoklasé ostřice, mívá 1-2 samčí klásky a 2-3 samičí klásky. Klásky jsou oddálené, přisedlé, jen nejspodnější je krátce stopkatý. Dolní listen je dlouhý, delší než květenství, s krátkou pochvou. Samičí květy mají tři čnělky, jejich plevy jsou tmavě červenohnědé se žlutozeleným žebrem. Vejcovitě kuželovité mošničky jsou lysé, zelenohnědé, zřetelně žilkované, delší než plevy, s dvojzubým zobánkem. Kvete od května do června.
Záměny: Podobná je především různým takzvaným vysokým ostřicím. Ostřice měchýřkatá (Carex vesicaria) a ostřice zobánkatá (Carex rostrata), mají nápadně nafouklé mošničky, ostřice pobřežní (Carex riparia) a ostřice ostrá (Carex acutiformis) jsou vzrůstnější, mají silnější listy a lodyhu nahoře drsnou. Ostřice plstnatoplodá (Carex lasiocarpa) má chlupaté mošničky. Ostřice štíhlá (Carex acuta) a ostřice Buekova (Carex buekii) mají čočkovitě zploštělé mošničky. Nemluvě o křížencích. S pěkně vyvinutými mošničkami je druh dobře poznatelný.
Ekologie: Roste na zaplavovaných nivních loukách, v bažinách či na slatinách, na úživných, vlhkých, pravidelně zaplavovaných půdách.
Rozšíření v České republice: V Čechách roste velmi vzácně v Poohří, hojnější je na jižní Moravě v dolním Pomoraví a v dolním Podyjí, zvláště na Břeclavsku.
Celkové rozšíření: Roste Evropě od Francie přes střední Evropu na jihovýchod na Balkán, Řecko, Ukrajinu, jižní Rusko a dále na východ na jižní Sibiř, na Kavkaz, do Malé a střední Asie.
Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2t) a je chráněna zákonem jako druh silně ohrožený (§2), na Slovensku je řazena mezi druhy zranitelné.
Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.
Publikováno dne 22.11.2014.
Fotografováno nedaleko Janohradu, dne 9. 5. 2014 a v Přírodní památce Koštice, dne 5. 7. 2013.