Tento příspěvek byl přečten129krát!
Syn.: Achroanthes monophylla Greene, Epipactis monophylla (L.) F. W. Schmidt, Microstylis monophyllos Lindl., Ophrys monophyllos L.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Popis: Vytrvalá, útlá bylina vytvářející zásobní pahlízu, vysoká 10–30 cm. Lodyha je lysá, přímá, list je nejčastěji jeden, řidčeji dva nebo i tři, je pochvovitě zúžený, oválný až vejčitý, asi 2–9 cm dlouhý. Zelenavé květy v počtu 15–75 jsou drobné, dvakrát přetočené, skládají zprvu nahuštěný, postupně se prodlužující klas. Okvětní plátky jsou, s výjimkou pysku podobné, kopinaté až čárkovité, asi 3 mm dlouhé, pysk je vejčitý, nedělený, bez ostruhy, vzhůru směřující, zakončený protaženou špičkou. Stopky semeníků jsou podepřeny kratičkými listeny a jsou zřetelně zkroucené. Plodem je krátce válcovitá tobolka s nesčetnými velmi drobnými semeny. Kvete od června do července.
Záměny: Pokud už se měkčilku vůbec podaří najít, lze ji zaměnit jen obtížně. Podobná je především měkkyně bažinná (Hammarbya paludosa), ta vyhledává mnohem vlhčí stanoviště, má obvykle dobře patrnou pahlízu s drobounkými lístečky a zeleně proužkovaný pysk. Taktéž podobný hlízovec Loeselův (Liparis loeselii) má nápadně velký pysk a řidší květenství. Všechny tři druhy jsou podobně žlutozelené. Rozměrovně podobný bradáček srdčitý (Listera cordata) je spíše do červena a má nápadně velké semeníky, vzhledem k velikosti květů, pochopitelně. Další zelený druh, bradáček vejčitý (Listera ovata) je celkově mnohem mohutnější a větší. Oba bradáčky mají navíc dvouklaně rozeklaný pysk.
Ekologie: Roste ve vlhkých lesích, na lesních loučkách, na okrajích travnatých cest, na stinných mechatých místech v křovinách, na slatinách.
Rozšíření v České republice: U nás rostla vždy spíše vzácně, dnes je ještě vzácnější, většinou roste v málopočetných populacích; její rozšíření se v čase značně mění. Z poslední doby je uváděna ze Šumavy a z Předšumaví, z Krkonoš, z Krušných hor, z Jeseníků, z Beskyd. Může být přehlížena.
Celkové rozšíření: Roste na severní polokouli, v Evropě, v Severní Americe, na Kavkaze, na Sibiři, v Číně a Mongolsku, na Dálném východě, v Japonsku.
Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1t), zákonem je chráněna jako kriticky ohrožený druh (§1).
Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.
Fotografováno v národní přírodní památce U Hajnice 1.7.2023.