Tento příspěvek byl přečten2620krát!

Čel.: Scrophulariaceae – krtičníkovité

Bartsia alpina

Popis: Žláznatě chlupatá poloparazitická bylina, vytrvalá, 5-20 cm vysoká. Oddenek šupinatý, lodyha přímá nebo mírně vystoupavá. Listy přisedlé, tmavozelené, s vroubkovaným okrajem, 1-2,5 cm dlouhé, směrem k vrcholu přecházející ve zmenšující se nafialovělé listeny. Květy v hlávkovitě shloučeném vrcholovém květenství, kalich zvonkovitý, žláznatě chlupatý, koruna trubkovitě nálevkovitá. Tobolka chlupatá, delší než kalich. Kvete od června do srpna.

Ekologie: Prameniště, horské hole a nivy, vlhké skalní štěrbiny a sutě. Vyhledává převážně vápnité podklady, vzácně i silikátové.

lepnice alpskáBartsia alpina, lepnice alpská

Rozšíření: Arktoalpinský druh rozšířený v arktickém pásu severní polokoule (Severní Amerika, Asie, Evropa), jižněji ve vyšších pohořích střední a jižní Evropy. V ČR v Krkonoších a Hrubém Jeseníku, v SR od Babí hory přes Malou a Velkou Fatru, Tatry, Nízké Tatry až po Muránskou planinu (Stožka). Roste od subalpínského do alpínského stupně.

Záměny: Pro svůj specifický habitus prakticky nezaměnitelná rostlina.

Poznámka: Smutně zbarvené květy lepnice nesou jméno předčasně zemřelého holandského lékaře J. Bartsche (přítel C. Linné).

Bartsia alpina, lepnice alpská

Ohrožení: V České republice řazen k silně ohroženým druhům (C2), v ČR ani v SR není zákonem chráněn.

Autor textu a fotografií: Daniel Hrčka.

Publikováno dne 29.3.2013.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget