Tento příspěvek byl přečten2979krát!

Čel.: Asteraceae – hvězdnicovité

Arnica montana

Popis: Vytrvalá, slabě aromatická bylina, s válcovitým, plazivým oddenkem. Lodyha přímá, 15-70 cm vysoká, jednoduchá nebo chudě v horní části větvená, s 1-3 páry vstřícných listů. Dolní listy v přízemní růžici, vejčité až eliptické, lodyžní listy vejčité až kopinaté. Úbory 4-7 cm v průměru, jednotlivé, v počtu 1-5, květy oranžově žluté, v terči trubkovité, v paprsku jazykovité. Nažky žebernaté. Kvete od června do srpna.

prha chlumní

Ekologie: Louky, vřesoviště, pastviny, lesní světliny, mokřady.

Rozšíření: Evropský druh rostoucí od Portugalska přes Francii, Apeniny a Jižní Karpaty na Ukrajinu, na severu do jižního Norska a Pobaltí. V ČR se vyskytuje nerovnoměrně, od podhůří do subalpínského stupně, zejména v hornatých oblastech, v nižších polohách rychle ustupuje. Vyhledává převážně kyselé podklady. V SR neroste.

Záměny: Dobře poznatelný druh zaměnitelný snad jen s některými žlutokvětými zástupci čeledi hvězdnicovité (např. s omany nebo kamzičníky).

Poznámka: Známá léčivá rostlina s pověstí všeléku se v současnosti využívá zejména jako protizánětlivý, dezinfekční a hojivý prostředek.

Arnica montana, prha chlumní

Ohrožení: V České republice řazena k ohroženým druhům (C3), ve stejné kategorii je chráněna zákonem (§3).

Arnica montana, prha chlumní

Autor textu a fotografií: Daniel Hrčka.

Publikováno dne 29.3.2013.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget