Tento příspěvek byl přečten1846krát!

Syn.: Carlina acaulis subsp. aggregata (Willd.) Hegi, Carlina acaulis var. caulescens (Lam.) Rchb., Carlina acaulis subsp. simplex (Waldst. et Kit.) Nyman, Carlina aggregata Willd., Carlina caulescens Lam., Carlina chamaeleon Vill., Carlina elatior Wallr., Carlina simplex Waldst. et Kit., Carlina subacaulis var. aggregata (Willd.) DC., Carlina subacaulis var. caulescens (L.) DC., Carlina subacaulis var. simplex (Waldst. et Kit.) DC.

Čel.: Asteraceae Martinov – hvězdnicovité

Carlina acaulis caulescens

Popis: Vytrvalá monokarpická bylina se zřetelně vyvinutou lodyhou, pravidelně olistěnou, jednoduchou nebo chudě větvenou, vysokou 15-50 cm a vřetenovitým, dřevnatějícím kořenem. Lodyhy vyrůstají jednotlivě, jsou přímé, silné. Listy jsou střídavé, zprohýbané, peřenodílné až peřenosečné, nepravidelné ostnitě zubaté, olysávající. Květenstvím je úbor o průměru 2,5-6 cm složený pouze z trubkovitých oboupohlavných květů bílé barvy s pěticípou korunou. Vnější zákrovní listeny jsou podobné listům, prostřední jsou úzce kopinaté, zašpičatělé, vnější jsou nápadné, čárkovitě kopinaté, špičaté, stříbrobílé nebo nafialovělé, 3,5-4,5 cm dlouhé. Lůžko úboru je plevkaté. Plodem je přitiskle chlupatá nažka s chmýrem, asi 4-5 mm dlouhá. Kvete od června do září.

Carlina acaulis caulescens

Záměny: Vytváří řadu přechodů k pupavě bezlodyžné pravé. Ostatní naše pupavy mají menší květenství a jiné listy.

Carlina acaulis caulescens

Ekologie: Roste na suchých loukách a pastvinách, v suchých křovinách, ve světlých lesích.

Carlina acaulis caulescens

Rozšíření v České republice: Roste velmi vzácně v severozápadních Čechách.

Carlina acaulis caulescens

Celkové rozšíření: Je uváděna ze západní (Španělsko, Francie) a střední (Německo, Rakousko, Čechy, Maďarsko) Evropy a z Balkánského poloostrova od Slovinska po Makedonii.

Carlina acaulis caulescens

Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1r).

Carlina acaulis caulescens

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Publikováno dne 25.8.2014.

Fotografováno v přírodní památce Evaňská rokle 17.8.2014.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget