Tento příspěvek byl přečten2134krát!

Syn.: Gnaphalium dioicum L., Antennaria hyperborea D. Don in Sm., Margaritaria simplex Opiz

Čeleď: Asteraceae Martinov – hvězdnicovité

Antennaria dioica

Popis: Vytrvalá dvoudomá bylina s dřevnatým, zpravidla větveným oddenkem a s četnými olistěnými nadzemními nekvetoucími výběžky, vysoká 5-30 cm. Lodyhy jsou přímé, jednoduché, pravidelně olistěné, hustě běloplstnaté. Přízemní listy vyrůstají v růžici, jsou celokrajné, s čepelí lopatkovitou až kopisťovitou, hustě běloplstnatou, na líci někdy olysalou. Lodyžní listy jsou střídavé, přisedlé, kopinaté. Květenstvím je úbor skládající stažené chocholičnaté květenství v počtu 2-6 úborů. Zákrov je víceřadý, zvonkovitý, zákrovní listeny jsou v dolní polovině nazelenalé, bělavě chlupaté, v horní zbarvené jako koruna. Květy jsou dvojí: oboupohlavné, funkčně samčí, jsou růžové až červenofialové, s korunou trubkovitou; samičí jsou bílé, s korunou niťovitou; vzácně jsou barvy květů prohozeny. Plodem je hladká nažka s paprsčitým chmýrem, klíčivá je pouze z květů samičích. Kvete od května do června.

Antennaria dioica

Záměny: Za květu těžko zaměnitelný, nekvetoucí snadno k přehlédnutí.

Antennaria dioica

Ekologie: Roste ve světlých lesích, zvláště v borech a borových doubravách, v jejich lemech, na pasekách, na vřesovištích, na smilkových loukách, na mezích a okrajích cest od nížin do hor.

Antennaria dioica

Rozšíření v České republice: Druh byl u nás dříve častý, především ve středních a vyšších polohách, od osmdesátých let 20. století však výrazně ustoupil, zvláště v nižších polohách, kde byl i dříve vzácnější.

Antennaria dioica

Celkové rozšíření: Druh má rozsáhlý areál táhnoucí se od Pyrenejského poloostrova a Británie přes větší část Evropy, střední a východní Asii až na Aleuty.

Antennaria dioica

Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2b).

Využití: Oblíbená a pěkná skalnička.

Antennaria dioica

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Publikováno dne 8.7.2014.

Fotografováno v Přírodní rezervaci Ryžovna, v přírodní rezervaci Drahy a v Přírodní památce Za Hrnčířkou.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget