Tento příspěvek byl přečten2336krát!

Slovensky: rojovník močiarny, německy: Sumpfporst, polsky: bagno zwyczajne.

Syn.: Rhododendron tomentosum Harmaja, Ledum tomentosum Stokes, nom. illeg., Rhododendron palustre (L.) Kron et Judd, nom. illeg.

Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité

Ledum palustre

Popis: Vzpřímený keř až 1,5 m vysoký, bohatě větvený. Mladé větve hustě rezavě chlupaté. Listy kožovité, úzce kopinaté, 25-35 mm dlouhé a 3,5 mm široké, slabě podvinuté, na líci lysé, na rubu plstnaté. Květenství v bohatém vrcholovém okolíku. Květní stopky na bázi s hnědými listeny. Kališní lístky 5četné, nepatrné, korunní lístky volné, hvězdovitě rozložené, 4-8 mm dlouhé, bílé. Tyčinek 10, delší než korunní lístky. Plodem je vejcovitá tobolka. Semena jsou křídlatá.

Ledum palustre

Záměny: Podobná kyhanka sivolistá (Andromeda polifolia) se odlišuje listy na rubu lysými, pouze sivě ojíněnými, růžovými květy a srostlými korunními lístky.

Ledum palustre

Ekologie: V rašelinných blatkových nebo borových lesích nebo na vlhkých pískovcových skalách.

Ledum palustre

Rozšíření v České a Slovenské republice: V České republice roztroušeně na řadě lokalit, obvykle od pahorkatin do podhůří, nejčastěji v Třeboňské pánvi a Labských pískovcích. Ve Slovenské republice na úpatí Velké Fatry, Vysokých Tater, v Liptovské kotlině a v Západních Beskydech.

Ledum palustre

Celkové rozšíření: Boreálně kontinentální, cirkumpolárně rozšířený druh. V Severní a střední Evropě, dále na východ po Ural, v Asii a do Japonska, v Severní Americe v Kanadě a USA (včetně Aljašky).

Ledum palustre

Ohrožení: Patří k ohroženým druhům květeny ČR (C3), ve stejné kategorii je chráněn zákonem (§3). Na Slovensku patří mezi ohrožené a zákonem chráněné druhy (EN).

Ledum palustre

Charakter ohrožení: Řada lokalit je součástí chráněných území, možné ohrožení spočívá v přímé destrukci stanovišť (např. těžbou rašeliny, některé lokality byly zničeny stavbou Lipenské přehrady v Čechách a Oravské přehrady na Slovensku).

Ledum palustre

Ledum palustre

Autor textu a fotografií: Daniel Hrčka.

Fotografováno v Přírodní rezervaci Borkovická blata, dne 7.6.2016.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget