Tento příspěvek byl přečten1862krát!

Čel.: Rosaceae – růžovité

Potentilla aurea, mochna zlatá

Popis: Přitiskle chlupaté, nežláznaté byliny, vysoké 5-30 cm. Oddenek pokrytý odumřelými 2řadě uspořádanými palisty. Lodyha vystoupavá. Přízemmní listy dlanitě 5četné, lístky eliptické až obvejčité, po obou stranách se 2-4 páry kupředu směřujícími ostrými zuby. Květy velké (1,5-2,5 cm v průměru), koruna prostoplátečná, korunní plátky sytě žluté, na bázi s oranžovou skvrnou. Nažky lysé, zelenohnědé.

Potentilla aurea, mochna zlatá

Potentilla aurea, mochna zlatá

Ekologie: Horské louky a hole, pastviny, světliny v lesích a mezi kosodřevinou. Roste od podhorského do alpínského stupně.

Rozšíření: Hory západní, střední a jižní Evropy (od Pyrenejí přes Alpy, Sudety a Karpaty po Apeniny a Balkánský poloostrov). V ČR se objevuje v Krkonoších, na Králickém Sněžníku, v Hrubém Jeseníku, Beskydech a v oblasti Javorníků, v SR ve vyšších polohách Karpat (hojněji v Belianských a Vysokých Tatrách, Nízkých Tatrách a Malé Fatře).

Potentilla aurea, mochna zlatá

Záměny: Snadno zaměnitelná s podobnou mochnou Crantzovou (Potentilla crantzii), která se liší řapíky s odstálými chlupy, přízemními listy se zuby tupě špičatými namířenými šikmo kupředu nebo do stran.

Potentilla aurea, mochna zlatá

Autor textu a fotografií: Daniel Hrčka.

Publikováno dne 23.4.2013.

Fotografováno v Krkonoších, u Špindlerova Mlýna.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget