Tento příspěvek byl přečten766krát!

Syn.: Plantago indica L., Plantago scabra Moench, Plantago ramosa Aschers., Psyllium scabrum (Moench) Holub, Psyllium arenarium (Waldst. et Kit.) Mirb., Plantago psyllium L.

Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité

Plantago arenaria

Popis: Jednoletá, chlupatá až žláznatě chlupatá bylina vysoká 10-40 cm. Lodyhy jsou přímé nebo vystoupavé, listnaté, větvené i nevětvené, s dlouhými lodyžními články. Listy jsou vstřícné, víceméně celokrajné, čárkovité až čárkovitě kopinaté, 30-60 mm dlouhé a 2-4 mm široké, špičaté, bez palistů. Husté mnohokvěté klasy jsou úžlabní, elipsoidní až kulovité, na stopkách zdéli listů nebo o málo delších. Listeny v dolní části klasu bývají delší než květy. Kalich je hluboce členěný s nestejnými brvitými kališními cípy. Korunní cípy jsou bělavě hnědé, vejčité, špičaté. Tyčinky jsou nápadně delší než koruna. Plodem je dvousemenná tobolka. Kvete od června do září.

Plantago arenaria

Záměny: Zaměnitelný za jitrocel blešníkový (Plantago afra). Tento u nás nepůvodní druh se vyznačuje tím, že ani listeny ve spodní části klasu nepřesahují květy a obvykle je hustě žláznatě chlupatý.

Plantago arenaria

Plantago arenaria

Ekologie: Roste, jak už název napovídá, na písčinách, v pískovnách, v otevřených travních porostech na písčitých nebo písčitohlinitých, vysýchavých půdách. Světlomilný druh. Objevuje se též na druhotných stanovištích, jako jsou náspy, okraje cest aj. Jako jednoletý druh vyžaduje narušený drn, při jeho zapojování rychle mizí.

Plantago arenaria

Rozšíření v České republice: Jako původní roste na píscích podél Labe mezi Pardubicemi a Lovosicemi,  též na Dokesku a dále na jižní Moravě v Dolnomoravském úvalu a mezi Hodonínem, Kyjovem a Bzencem, kde je nejčastější. Druhotně je nalézán i jinde.

Plantago arenaria

Celkové rozšíření: Roste od západní a střední Evropy přes Ukrajinu a Kavkaz do Střední Asie, objevuje se též v Egyptě či v Íránu. Byl zavlečen do řady zemí.

Plantago arenaria

Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2b), zákonem chráněn není.

Plantago arenaria

Využití: Semena zvaná psyllium se užívají jako projímadlo.

Plantago arenaria

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno v přírodní památce Vojenské cvičiště Bzenec 25.8.2017.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget