Tento příspěvek byl přečten877krát!

Syn.: Pedicularis exaltata Besser, nom. nud., Pedicularis foliosa var. exaltata Bess. ex Benth., Pedicularis hacquetii subsp. exaltata (Bess. ex Bunge) Klášterský, Pedicularis transsilvanica Schur

Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité

Pedicularis exaltata

Popis: Vytrvalá, částečně cizopasná bylina vysoká 50-150 cm s jednou nebo několika lodyhami. Lodyhy jsou přímé, listnaté, duté. Listy jsou v obrysu široce kopinaté až úzce vejčité, 1-2krát peřenodílné až peřenosečné, s úkrojky se zuby zakončenými bělavými špičkami. Květenstvím je k vrcholu se zužující hrozen s listeny podobnými listům, přičemž spodní jsou zřetelně delší květů. Květy jsou oboupohlavné, souměrné, kalich je trubkovitý, nepravidelně pěticípý. Koruna je 2-3 cm dlouhá, krémově žlutá, dvoupyská s dlouhou trubkou. Korunní trubka je mírně prohnutá, z kalichu vyniklá, horní pysk je celokrajný, dolní pravidelně trojlaločný, od horního odkloněný. Plodem je zploštěle vejcovitá tobolka, mírně vyniklá ze zbytků kalicha. Semena jsou četná, žlutavá. Kvete od června do července.

Pedicularis exaltata

Záměny: U nás za květu obtížně zaměnitelný, neboť druhý žlutě kvetoucí všivec, všivec žezlovitý (Pedicularis sceptrum-carolinum) je dávno vyhynulý, navíc rostl na Šumavě. Ostatní naše všivce mají korunu červenofialovou.

Pedicularis exaltata

Ekologie: Roste na vlhčích loukách na půdách bohatých na živiny.

Pedicularis exaltata

Rozšíření v České republice: Roste velmi vzácně v Bílých Karpatech, v NPR Porážky. Dosahuje zde nejzápadnějšího bodu výskytu.

Pedicularis exaltata

Celkové rozšíření: Roste především v Rumunsku v Karpatech a v Sedmihradsku. Osamoceně se vyskytuje v Bělorusku, na Ukrajině a na Moravě.

Pedicularis exaltata

Pedicularis exaltata

Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1r), zákonem je chráněn ve stejné kategorii (§1).

Pedicularis exaltata

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno v národní přírodní rezervaci Porážky 15.6.2018.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget