Tento příspěvek byl přečten827krát!
Čeleď: Menyanthaceae (Dum.) Dum. – vachtovité
Popis: Vytrvalé lysé byliny s dlouhým silným plazivým větveným oddenkem. Listy vyrůstají z oddenku, jsou pochvaté, s dlouhými řapíky. Čepele jsou trojčetné, lístky jsou téměř přisedlé, obvejčité, celokrajné až mělce vroubkované. Lodyhy jsou přímé, bezlisté, zakončené hroznovitým květenstvím. Květy jsou pětičetné, oboupohlavné, různočnělečné, podepřené drobnými listeny. Kalich je zelený, často s nádechem do červena, kališní cípy jsou tupé. Koruna je široce nálevkovitá, poněkud dužnatá, s trubkou stejně dlouhou jako třásnitě brvité cípy, vně růžová, uvnitř bělavá. Tyčinek je pět, s fialovými prašníky, pestík je jeden, s dvouklanou bliznou. Plodem je elipsoidní až vejcovitá tobolka, pukající dvěma chlopněmi. Semena jsou četná, hladká, světle hnědá. Kvete od května do června.
Záměny: Druh nápadný velkými trojčetnými listy a bílými třásnitě brvitými květy, jen těžko zaměnitelný.
Ekologie: Bahenní rostlina rostoucí na vlhkých, především rašelinných loukách, na prameništích, v příkopech, na březích tůní a rybníků, v bažinných olšinách a vrbinách. Roste na podmáčených a zaplavovaných místech, na půdách zbahnělých, většinou na živiny chudých.
Rozšíření v České republice: Vyskytuje se na větší části území, chybí hlavně v nejsušších oblastech, případně v nejvyšších polohách hor. Častější je například na Ašsku a Chebsku, ve Slavkovském a Českém lese, v jihočeských pánvích, na Dokesku, na Českomoravské vrchovině, v Podorličí, ve Šluknovském výběžku. Jako bahenní druh značně utrpěla velkoplošným odvodňováním.
Celkové rozšíření: Druh s rozsáhlým rozšířením v mírném a chladném pásu severní polokoule, v jižních částech areálu pouze v horách.
Ohrožení: Patří k ohroženým druhům květeny ČR (C3), zákonem je chráněna ve stejné kategorii (§3), na Slovensku se řadí k druhům téměř ohroženým a je chráněna zákonem.
Využití: Léčivka, obsahuje hořčiny, využití je podobné jako u hořcovitých, tedy na podporu trávení a povzbuzení chuti k jídlu. Též se vysazuje pro okrasu do jezírek.
Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.
Fotografováno v přírodní rezervaci Studna u Lužné a v přírodní památce U sedmi rybníků v květnu 2011 a 2016.