Tento příspěvek byl přečten764krát!

Čeleď: Menyanthaceae (Dum.) Dum. – vachtovité

Popis: Vytrvalé lysé byliny s dlouhým silným plazivým větveným oddenkem. Listy vyrůstají z oddenku, jsou pochvaté, s dlouhými řapíky. Čepele jsou trojčetné, lístky jsou téměř přisedlé, obvejčité, celokrajné až mělce vroubkované. Lodyhy jsou přímé, bezlisté, zakončené hroznovitým květenstvím. Květy jsou pětičetné, oboupohlavné, různočnělečné, podepřené drobnými listeny. Kalich je zelený, často s nádechem do červena, kališní cípy jsou tupé. Koruna je široce nálevkovitá, poněkud dužnatá, s trubkou stejně dlouhou jako třásnitě brvité cípy, vně růžová, uvnitř bělavá. Tyčinek je pět, s fialovými prašníky, pestík je jeden, s dvouklanou bliznou. Plodem je elipsoidní až vejcovitá tobolka, pukající dvěma chlopněmi. Semena jsou četná, hladká, světle hnědá. Kvete od května do června.

Menyanthes trifoliata

Menyanthes trifoliata

Záměny: Druh nápadný velkými trojčetnými listy a bílými třásnitě brvitými květy, jen těžko zaměnitelný.

Menyanthes trifoliata

Ekologie: Bahenní rostlina rostoucí na vlhkých, především rašelinných loukách, na prameništích, v příkopech, na březích tůní a rybníků, v bažinných olšinách a vrbinách. Roste na podmáčených a zaplavovaných místech, na půdách zbahnělých, většinou na živiny chudých.

Menyanthes trifoliata

Rozšíření v České republice: Vyskytuje se na větší části území, chybí hlavně v nejsušších oblastech, případně v nejvyšších polohách hor. Častější je například na Ašsku a Chebsku, ve Slavkovském a Českém lese, v jihočeských pánvích, na Dokesku, na Českomoravské vrchovině, v Podorličí, ve Šluknovském výběžku. Jako bahenní druh značně utrpěla velkoplošným odvodňováním.

Menyanthes trifoliata

Menyanthes trifoliata

Celkové rozšíření: Druh s rozsáhlým rozšířením v mírném a chladném pásu severní polokoule, v jižních částech areálu pouze v horách.

Menyanthes trifoliata

Ohrožení: Patří k ohroženým druhům květeny ČR (C3), zákonem je chráněna ve stejné kategorii (§3), na Slovensku se řadí k druhům téměř ohroženým a je chráněna zákonem.

Menyanthes trifoliata

Menyanthes trifoliata

Využití: Léčivka, obsahuje hořčiny, využití je podobné jako u hořcovitých, tedy na podporu trávení a povzbuzení chuti k jídlu. Též se vysazuje pro okrasu do jezírek.

Menyanthes trifoliata

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno v přírodní rezervaci Studna u Lužné a v přírodní památce U sedmi rybníků v květnu 2011 a 2016.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget