Tento příspěvek byl přečten2252krát!

Slovensky: nátržník biely, německy: Weiße Fingerkraut, polsky: pięciornik biały.

Syn.: Dasiphora alba (L.) Raf., Fragariastrum album (L.) Schur, Potentilla cordata Schrank, Trichothalamus albus (L.) Fourr.

Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité

Potentilla alba

Popis: Vytrvalá bylina vysoká 5-10 cm, s větveným oddenkem. Lodyhy jsou přímé nebo vystoupavé, tenké, chlupaté, za květu nejvýše zdéli listů. Přízemní listy jsou řapíkaté, dlanitě pětičetné, lístky jsou na líci zelené, lysé, na rubu jsou šedé, poněkud stříbřitě lesklé, chlupaté. Květenství je 1-5 květé, volné, květy jsou pětičetné, o průměru1,5-2,5 cm, kalich je přitiskle chlupatý, korunní lístky jsou bílé, na vrcholu vykrojené, víceméně delší než kalich. Nitky tyčinek jsou po celé délce stejně tenké, čnělka je tenká. Plodem jsou světlé nažky (oříšky) s věncem chlupů. Kvete od dubna do května.

Potentilla alba

Potentilla alba

Záměny: Spojením nápadných pětičetných listů a bílých květů rostoucích při zemi se žádná jiná naše původní rostlina pochlubit nemůže. Při troše zkušeností se dají dobře poznat i samotné listy nápadné velikostí a dvoubarevností.

Potentilla alba

Ekologie: Roste v dubových a dubohabrových hájích, na loukách a v trávnících, nejčastěji na středně vlhkých půdách s dostatkem bází, často ve společnosti bukvice lékařské (Betonica officinalis), srpice barvířské (Serratula tinctoria) nebo svízele severního (Galium boreale). Z jejího výskytu lze začasté usuzovat na původnost (reliktnost) společenstev.

Potentilla alba

Rozšíření v České republice: Roste roztroušeně od nížin do pahorkatin, výskyt je však spíše pomístní, může ale vytvářet celé porosty, například na bělokarpatských loukách.

Potentilla alba

Celkové rozšíření: Roste ve střední a východní Evropě na západě po Německo (Porýní, Porůří), na jihu po severní Itálii, Makedonii a Bulharsko, na východě po Volhu.

Potentilla alba

Ohrožení: Patří k ohroženým druhům květeny ČR (C3), zákonem chráněna není.

Potentilla alba

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno v Přírodní rezervaci Karlické údolí, u Vícova na Prostějovsku, dne 27.4.2014, u Slatinic, dne 4.4.2015 a u bývalého Zvoníčkova, dne 6.4.2016.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget