Tento příspěvek byl přečten2142krát!
Čeleď: Asteraceae Martinov – hvězdnicovité
Popis: Rostliny vytrvalé, bez výběžků, lodyha přímá, 60 (až 80) cm vysoká, nahoře větvená. Listy v obrysu elipsovitě podlouhlé, listové úkrojky kopinaté až čárkovité, celokrajné nebo zubaté, dolní listy krátce stopkaté, horní přisedlé, nejvyšší kopinaté. Úbor v chocholíku, s vystoupavými větvemi, na 2-8 cm dlouhých stopkách, v průměru až 4 cm veliké, listeny zákrovu střechovitě se kryjící, vnější vejčité, vnitřní kopinaté, úbory s 12-20 květy. Květy v 1-3 kruzích, fialové, delší než zákrov. Nažky černé, slabě zploštělé, na obou stranách s jednou podélnou rýhou, zobánek stejně dlouhý jako tělo nažky, báze zobánku bez zoubkatého lemu. Kvete od května do června.
Ekologie: Výslunné i zarůstající skály, skalní štěrbiny, kamenité stráně, sutě.
Rozšíření celkové: Nerovnoměrně v Evropě, s převahou v jižní části – zaznamenána ve Francii, Španělsku, Itálii, Švýcarsku, Belgii, Německu, Rakousku, Slovensku, Maďarsku, na Balkáně a v Ukrajině.
Rozšíření v České republice: Roztroušeně ve středních a severních Čechách, především v teplých oblastech říčních údolí Labe (České středohoří), Vltavy (Dolní Povltaví) a Berounky (Český kras).
Záměny: Hrozí jedině s některými jinými druhy locik, které mají ale obvykle žluté květy a nejsou vytrvalé. Ve sterilním stavu může na podobných stanovištích růst locika prutnatá (Lactuca viminea), její lodyžní listy se vyznačují až 2 cm velkými oušky zakrývající lodyhu.
Ohrožení: V České republice patří k ohroženým druhům (C3), zákonem není chráněn.
Výskyt na území Městské části Praha-Troja, potažmo Přírodního parku Drahaň-Troja: Teplomilný druh rostoucí v areálu přírodního parku roztroušeně pouze na mělkých kamenitých půdách skalnatých svahů. Již v 19. století byl uváděn „mezi Trojou a Klecany“, v současnosti je znám z chráněných území Bohnické údolí, Čimické údolí, Havránka, Jabloňka, Podhoří a Zámky, mimo chráněná území u usedlosti Sklenářka.
Fotografováno v přírodní památce Baba, dne 28.4.2014 a v přírodní památce Zámky, dne 8.5.2009.
Na projekt „Za trojskou přírodou“ finančně přispěla Městská část Praha-Troja.