Tento příspěvek byl přečten2401krát!
Syn.: Lycopsis pulla L., Anchusa pulla (L.) M. Bieb.
Čel.: Boraginaceae Juss. – brutnákovité
Popis: Jednoletá až vytrvalá bylina s přímou, 30-50 cm vysokou dutou lodyhou, v horní části větvenou, odstále hustě měkce žláznatě chlupatou. Listy přízemní růžice jsou řapíkaté, obkopinaté, lodyžní listy jsou přisedlé, poloobjímavé, kopinaté nebo podlouhlé, hustě chlupaté tuhými i žláznatými chlupy. Květenstvím jsou koncové vijany s listeny, květní stopky jsou krátké. Květy jsou rozlišené na kalich a korunu, kalich je zvonkovitý, do 1/4 až 1/3 členěný, v dolní části baňkovitý, za plodu se zvětšující. Koruna je úzce nálevkovitá, tmavě hnědě purpurová, výjimečně světle žlutá, korunní trubka je zdéli korunního lemu. Tvrdky jsou příčně vejcovité, tmavě hnědé, řídce krátce chlupaté. Kvete od dubna do srpna.
Záměny: Druh je nápadný hnědavou barvou květů, záměna je možná spíše za zavlečené druhy rodu pipla. Z našich druhů je snad možná záměna světlekvěté formy za nějaký bělokvětý plicník (Pulmonaria) s úzkými listy. V nekvetoucím stavu lze piplu zaměnit za jiné celkovým vzhledem podobné druhy čeledi, např. za pilát (Anchusa), užanku (Cynoglossum) atd.
Ekologie: Suchomilná a světlomilná bylina, roste na suchých loukách, na výslunných stráních, v řídkých křovinách, v lemech lesů, též na druhotných stanovištích jako jsou meze, navigace, náspy, okraje polí a cest, na půdách lehkých, provzdušněných, spíše zásaditých, na živiny bohatých.
Rozšíření v České republice: U nás roste dosti často v nížinách a pahorkatinách středních a severozápadních Čech a střední a jižní Moravy, jinde jen vzácně.
Celkové rozšíření: Roste ve střední, jihovýchodní a východní Evropě, v Turecku, rozšíření dosahuje na západní Sibiř a k Altaji.
Ohrožení: Patří k vzácnějším druhům vyžadujícím další pozornost (C4a).
Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.
Fotografováno v národní přírodní rezervaci Karlštejn a v národní přírodní památce U Nového mlýna.