Tento příspěvek byl přečten1789krát!

Syn.: Viola parviflora Kit. ex Roem. et Schult., Viola tricolor subsp. parviflora Nyman, Viola tricolor subsp. kitaibeliana (Roem. et Schult.) Schinz et Keller

Čeleď: Violaceae Batsch – violkovité
Viola kitaibeliana

Viola kitaibeliana

Popis: Jednoletá bylina s tenkým kořenem, zprvu vysoká 3-10 cm, za plodu až 20 cm vysoká. Lodyhy jsou přímé, listnaté, jednoduché nebo chudě větvené, tuhé, nápadně hustě krátce pýřité, neolysávající ani za plodu. Dolní listy jsou dlouze řapíkaté, s čepelí okrouhlou, vroubkovanou. Střední a horní lodyžní listy jsou kopisťovité až čárkovitě obkopinaté, obvykle vroubkované, vždy tupé až zaokrouhlené, krátce pýřité. Palisty jsou přímo odstálé, nesouměrně dlanito až pěřenosečné, krátce pýřité, postranní úkrojky jsou čárkovité, koncový úkrojek je podobný listu, tupý až zaokrouhlený. Květy vyrůstají na stopkách s listénci dlouhých 2-5 cm, jsou nevonné. Kališní lístky jsou zdéli korunních, s krátkými přívěsky. Koruna je drobná, do 1 cm délky, kornoutovitě sevřená, do plochy se nerozevírající, smetanové bílá až světle žlutá, později jsou horní dva lístky světle fialové. Korunní lístky jsou úzce obvejčité; ostruha je tenká, rovná. Palička čnělky nemá žlaznatý výrůstek. Plodem je kulovitá lysá tobolka. Semena jsou 1,3-1,5 mm dlouhá a 0,7-0,8 mm široká. Kvete od dubna do května.

Viola kitaibeliana

Záměny: Celý okruh violky trojbarevné (Viola tricolor agg.) je tvrdým oříškem. Violce nejmenší je dosti podobná všude hojná a značně proměnlivá violka rolní (Viola arvensis), lišící se několika drobnými znaky. Asi nejnápadnější je štajf habitus u violky nejmenší. Violka rolní je obvykle mnohem ležérnější.

Viola kitaibeliana

Viola kitaibeliana

Ekologie: Roste na mělkých kamenitých půdách s rozvolněným rostlinným krytem, na vápencích.

Viola kitaibeliana

Rozšíření v České republice: S jistotou roste pouze na jihovýchodním svahu pod Děvičkami v Pavlovských vrších. Ostatní podezřelé nálezy jsou přiřazovány k violce rolní.

Viola kitaibeliana

Celkové rozšíření: Vzhledem k obtížnosti okruhu violky trojbarevné není rozšíření úplně jasné, roste ve Středomoří, na východ zhruba po Kavkaz. Severní hranice probíhá Rakouskem, Moravou a Slovenskem. Z některých oblastí je uváděna jako zavlečená.

Viola kitaibeliana

Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1r), zákonem je chráněn ve stejné kategorii (§1), na Slovensku se řadí k druhům méně dotčeným.

Viola kitaibeliana

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno v národní přírodní rezervaci Děvín-Kotel-Soutěska, pod Děvičkami 19.4.2015.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget