Tento příspěvek byl přečten554krát!

Syn.: Chamomilla chamomilla (L.) Rydb.; Chrysanthemum chamomilla (L.) Bernh.; Matricaria bayeri Kanitz; Chamomilla recutita var. bayeri (Kanitz) Dostál; Matricaria recutita f. bayeri (Kanitz) Degen; Matricaria chamomilla var. coronata (J. Gay) Coss. & Germ.; Matricaria courrantiana DC.; Matricaria kochiana Sch. Bip.; Matricaria recutita L.; Chamomilla recutita (L.) Rauschert.

Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Matricaria chamomilla

Popis: Rostlina jednoletá, lysá, při rozemnutí silně aromatická. Lodyha přímá nebo vystoupavá, 10–60 cm vysoká, řídce listnatá, nahoře větvená. Listy přisedlé, 4–7 cm dlouhé, 2–3× peřenosečné, úkrojky úzce čárkovité až nitkovité, špičaté. Úbory na konci větví, na 3–10 cm dlouhých stopkách, v počtu až 200 na 1 rostlině, přibližně 4–7 cm v průměru, stopky úborů alespoň 25 mm dlouhé, zákrov polokulovitý, 3–4řadý, listenů 20–30, bledě lemovaných, ve více řadách, terč 6–8 mm v průměru, lůžko úboru kuželovité, duté, bez plevek, květy žluté, zvonkovité, 5cípé, okrajové jazykovité květy bílé, 6–9 mm dlouhé a 2–3 mm široké, záhy dolů skloněné, květy terče zlatožluté. Nažky lehce smáčknuté, šedohnědé, na vnitřní straně 5žebré, vnitřní bez chmýru, vnější někdy s dosti vysokou zubatou korunkou.

Matricaria chamomilla

Matricaria chamomilla

Záměny: Nejlepším poznávacím znakem je jeho příjemná vůně. Na rozdíl od rmenu (Anthemis sp. div.) nebo heřmánkovce přímořského (Tripleurospermum inodorum) má duté květní lůžko, které je kuželovité (vyklenuté). U zmiňovaných druhů (rmenu, heřmánkovce) je květní lůžko ploché. V porovnání s heřmánkovcem přímořským, který je v české krajině naprosto běžným druhem,  je heřmánek výrazně subtilnější a netvoří tak vysoké, husté a souvislé porosty.

Matricaria chamomilla

Matricaria chamomilla

Ekologie: Roste na polích, úhorech, rumištích, návsích a při okrajích cest.

Matricaria chamomilla

Matricaria chamomilla

Rozšíření v České republice: Hojný druh zastoupený nerovnoměrně na celém území České republiky. Roste od nížin až do podhůří.

Matricaria chamomilla

Matricaria chamomilla

Celkové rozšíření: Původní je zřejmě jen v jižní Evropě. Ve střední Evropě je považován za archeofyt. Jinde v Evropě je pouze zavlečený, podobně jako ve středním a východním Rusku a na Sibiři. Synantropní výskyty jsou hlášeny z Austálie, Severní a Jižní Ameriky.

Matricaria chamomilla

Matricaria chamomilla

Využití: Heřmánek je známá léčivá rostlina s širším využitím. V lidovém léčitelství jsou oceňovány především jeho protizánětlivé účinky a také jeho schopnost podporovat trávení (karminatívum a spasmolytikum). Pro obsah silic je nezanedbatelnou složkou přípravků ve farmaceutickém a kosmetickém průmyslu.

Matricaria chamomilla

Autor textů a fotografií: Daniel Hrčka.

Fotografováno u národní přírodní rezervace Hrabanovská černava 6.6.2012 a na poli v Praze-Letňanech 18.7.2021.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget