Tento příspěvek byl přečten290krát!
Syn.: Epilobium molle Lam., Epilobium mollissimum Schur, Epilobium pubescens Roth, Chamaenerion parviflorum Schreb.
Čeleď: Onagraceae Juss. – pupalkovité
Popis: Vytrvalá bylina vytvářející po odkvětu zprvu přisedlé listové růžice, později se prodlužující na stopkaté. Lodyha je většinou přímá, tuhá, řidčeji chabá, je listnatá, vysoká 25-70 cm, jednoduchá nebo chudě větvená v horní části, odstále chlupatá nežláznatými chlupy 1-2 mm dlouhými, často též s chlupy žláznatými, zřetelně kratšími než chlupy nežláznaté. Listy jsou přisedlé nebo kratičce řapíkaté, neobjímavé a nesbíhavé, nejčastěji vejčitě kopinaté až podlouhle kopinaté, špičaté, řídce drobně zubaté, huňaté až plstnaté, zvláště na rubu. Květenstvím je vrcholový listenatý hrozen i před rozkvětem přímý. Listové vřeteno je pýřité. Květy jsou menší, kališní lístky jsou vejčitě kopinaté, korunní lístky jsou 5-9 mm dlouhé, obsrdčité, hluboce vykrojené, růžově fialové. Blizna je čtyřlaločná. Plodem je dlouhá, čtyřhranná čárkovitá tobolka, na plochách s delšími nežláznatými a kratšími žláznatými chlupy, na hranách vždy lysá, otevírající se shora dolů čtyřmi chlopněmi, s množstvím malých, na vrcholu ochmýřených semen. Kvete od června do září.
Záměny: Vrbovek je celá řada a jejich určování je často svízelné. Tento druh se vyznačuje čtyřlaločnou bliznou a odstále chlupatou lodyhou. Tyto znaky má též vrbovka chlupatá (Epilobium hirsutum), ta však má nápadně větší květy.
Ekologie: Roste na vlhkých, případně střídavě vlhkých půdách, tedy na březích vod, na prameništích, v příkopech, na dnech letněných rybníků, na vlhkých, i slatinných loukách a pastvinách, v mokřadech a podobně. Dává přednost místům s dostatkem vápníku, zvláště ve vyšších polohách.
Rozšíření v České republice: Vyskytuje se roztroušeně víceméně po celém území, zvláště v nízkých a středních nadmořských výškách na vhodných stanovištích, do podhůří, případně do hor vystupuje vzácněji.
Celkové rozšíření: Má rozsáhlý areál, roste téměř v celé Evropě s výjimkou severních oblastí, v Makaronésii, v severozápadní Africe, na Kavkaze, v Malé Asii, odkud ostrůvkovitě zasahuje výskytem až někam po Himálaje a do střední Číny.
Ohrožení: Patří k ohroženým druhům květeny ČR (C3), zákonem chráněna není.
Využití: Je využívána jako léčivka pro léčbu močových cest a při zbytnění předstojné žlázy.
Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.
Fotografováno v národní přírodní památce Polabská černava 20.7.2019.