Tento příspěvek byl přečten1874krát!

Syn.: Deilosma tristis (L.) Spach, Kladnia tristis (L.) Schur, Hesperidium triste (L.) Beck, Hesperis desertorum Velen.  

Čeleď: Brassicaceae – brukvovité

Hesperis tristis

Hesperis tristis

Popis: Dvouletá, ojediněle krátce vytrvalá bylina vysoká 30-80 cm. Lodyhy jsou dosti hustě listnaté, nad polovinou větvené nebo nevětvené, hustě porostlé odstálými jednoduchými chlupy a kratšími žlaznatými chlupy. Listy jsou slabě masité, chlupaté i žlaznaté, přízemní a dolní lodyžní jsou řapíkaté, eliptické až podlouhlé, celokrajné až oddáleně drobně zubaté. Střední a horní lodyžní listy jsou přisedlé, celokrajné, kopinaté až vejčité. Květy vyrůstají v 10-70květých hroznech, vzhledem připomínajícím spíše kulovitou latu, květní stopky jsou přímo až šikmo odstálé nebo až nazpět ohnuté, nejdolejší jsou  podepřeny listeny. Květy jsou čtyřčetné, kališní lístky jsou kopinaté, hustě chlupaté. Korunní lístky jsou nehetnaté, čepele jsou úzce podlouhle obvejčité, zprvu rovnovážně odstálé, později nazpět ohnuté, zelenavě žluté s žilkami zbarvenými zelenožlutě až fialově, případně fialově žluté s žilkami nachově zbarvenými. Plodní stopky jsou přímo odstálé až rozkladité, šešule jsou na hřbetu poněkud stlačené, s výraznou střední žilkou a dvěma postranními a jsou lysé. Semen bývá 10-30. Kvete od dubna do května.

Hesperis tristis

Hesperis tristis

Záměny: Za květu obtížně zaměnitelná.

Hesperis tristis

Ekologie: Roste na výslunných, suchých, travnatých, k jihu ukloněných svazích na zásaditých horninách, zvláště na vápencích, na vysýchavých mělkých půdách nebo také na vátých píscích.

Hesperis tristis

Rozšíření v České republice: Roste pouze na jižní Moravě, zvláště v Pavlovských kopcích, ale také na Znojemsku, velmi vzácně v Hustopečské pahorkatině a dříve i v okolí Hodonína.

Hesperis tristis

Celkové rozšíření: Roste v jihovýchodní části střední Evropy na sever po Rakousy, Moravu a Slovensko, dále pak v Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku. Centrum rozšíření má ve střední a jižní části východní Evropy odkud zasahuje na Kavkaz a do Povolží.

Hesperis tristis

Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2b), zákonem chráněna není, na Slovensku se řadí k druhům téměř ohroženým.

Hesperis tristis

Hesperis tristis

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno v národní přírodní rezervaci Tabulová 6.5.2017 a v národní přírodní rezervaci Děvín-Kotel-Soutěska 19.4.2015.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget