Tento příspěvek byl přečten2264krát!

Syn.: Alisma natans L., Elisma natans (L.) Buchenau

Čel.: Alismataceae Vent. – žabníkovité

Luronium natans

Popis: Vytrvalá vodní nebo bahenní bylina s lodyhou volně plavající či po bahně se plazící. Lodyha je dlouhá až 1m, kořenující v uzlinách. Listy jsou dvojí, ponořené jsou čárkovité, 10-20 cm dlouhé, vytvářející růžice. Plovoucí a vynořené listy jsou dlouze řapíkaté, s čepelí vejčitou až eliptickou, 20-40 mm dlouhou a 10-15 mm širokou, celokrajnou, na bázi zaokrouhlenou až klínovitou. Květy jsou oboupohlavné, dlouze stopkaté, o průměru 12-15 mm, zelené kališní lístky jsou tři, korunní lístky jsou taktéž tři, jsou bílé, jen na bázi žluté. Květy jsou často kleistogamické, tyčinek je šest, pestíků je 6-12. Květy jsou mírně vynořené, na hladině vzplývající nebo i ponořené. Po odkvětu se plodní stopky stáčejí pod hladinu. Nažky jsou podlouhle eliptické, smáčklé, s nápadnými žebry a s krátkým zobánkem. Kvete od června do srpna.

 Luronium natans

Záměny: Jedná se o rostlinu spíše drobnou a tedy poněkud nenápadnou. V případě vytvořených čepelnatých listů je celkem dobře poznatelný podle jejich velikosti (či přesněji malosti), pokud jsou vytvořeny jen listy ponořené, víceméně se podobá řadě jiných vodních rostlin jako jsou rdesty, zevary, lakušníky apod.

 Luronium natans

Ekologie: Roste ponořený ve vodách čistých, slabě kyselých, oligotrofních, stojatých nebo pomalu proudících, vynořený na pobřežních, pravidelně zaplavovaných vlhkých substrátech, v čistých rybníčcích, v lesních kalužích a tůních, v jezerech, v kanálech i nádržích, v hloubce od několika centimetrů až asi do dvou metrů. Nesnáší znečištění a eutrofizaci a špatně snáší konkurenci ostatních vodních rostlin.

 Luronium natans

Rozšíření v České republice: Je znám pouze ze dvou tří míst na Děčínsku. Dříve rostl na Frýdlantsku, kde vyhynul a snad také na Třeboňsku. Na Děčínsku se objevil teprve nedávno, zdá se, že v Přírodní rezervaci Královomlýnský rybník je na ústupu. Je zde utlačován sítinou cibulkatou (Juncus bulbosus) a rdestem vzplývavým (Potamogeton natans), jsou zde činěna opatření na jeho podporu.

 Luronium natans

Celkové rozšíření: Roste nesouvisle především v západní a severozápadní Evropě, od Španělska a Británie přes Německo a Polsko do západní a jižní Skandinávie a do Pobaltí, na jihu do Itálie a na Balkán.

 Luronium natans

Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1b), zákonem je chráněn v kategorii druhů silně ohrožených (§2).

 Luronium natans

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Publikováno dne 2.11.2014.

Fotografováno v přírodní rezervaci Královomlýnský rybník, dne 30.8.2014.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget