Tento příspěvek byl přečten450krát!

Syn.: Side abutila St.-Lag.; Sida abutilon L.; Malva abutilon E.H.L. Krause; Abutilon abutilon (L.) Rusby; Abutilon avicennae Gaertn.; Abutilon avicennae var. chinense Skvortsov; Abutilon theophrasti var. chinense (Skvortsov) S.Y.Hu; Abutilon avicennae f. nigrum Skvortsov; Abutilon theophrasti var. nigrum (Skvortsov) S.Y.Hu; Sida planiflora Cav.

Čel.: Malvaceae Juss. – slézovité

Abutilon theophrasti

Popis: Jednoletá rostlina, vysoká 20–210 cm rostlina. Lodyha přímá, jednoduchá, nebo v horní části krátce větvená. Listy dlouze řapíkaté, až 15 cm dlouhé, hluboce srdčité, oboustranně hustě chlupaté. Květy skládají jednoduché vrcholičnaté květenství v paždí listů. Kalíšek chybí, kalich s lístky široce kopinatými až široce eliptickými, korunní lístky obvejčité, nahoře mělce vykrojené, 6–15 mm dlouhé, žluté. Plody jsou složené z 9 – 15 plůdků, až 2× delší než kalich, 20 – 25 mm v průměru, hustě krátce chlupaté. Semena černohnědá. Kvete od července do října.

Abutilon theophrasti

Abutilon theophrasti

Abutilon theophrasti

Záměny: Charakteristický druh, květy mohou připomínat některé zástupce čeledi hvězdnicovitých.

Abutilon theophrasti

Abutilon theophrasti

Ekologie: Ruderální stanoviště – rumiště, nádraží, překladiště v přístavech, v okolí zemědělských objektů, vzácně jako plevel na polích.

Abutilon theophrasti

Abutilon theophrasti

Rozšíření na území České republiky: Roztroušeně a většinou jen přechodně, pravidelně se objevuje v Polabí, v okolí Prahy a Brna

Abutilon theophrasti

Celkové rozšíření: Původní areál je nejčastěji kladen do prostoru mezi Přední Asií a jihovýchodní Asií (hyrkánsko-východoafghánsko-jihoturkestánské pohoří, Čína, Indie, ..). Druhotně je rozšířena téměř po celém světě, především v teplejších oblastech. V Evropě je ve Středozemí a na Balkánském poloostrově už zdomácnělá. Znám je také místy v Africe, dále v Severní a Střední Americe, v Austrálii a na Novém Zélandě.

Abutilon theophrasti

Význam: V Severní Americe patří mezi významné nebezpečné plevele snižující úrodu, zejména v sóji, kukuřici, bavlně, čiroku, vojtěšce, cukrovce a krmné řepě. Ve východní Evropě a místy v Asii (Čína, Japonsko, Korea) je pěstován jako textilní rostlina pro získávání vlákna (husté obalové tkaniny, motouzy). Slouží také k výrobě papíru. Olejnatá semena mají diuretické vlastnosti a využívají se v potravinářském  a technickém průmyslu (výroba mýdel a laků). Z květů se v Číně získává barvivo na výrobu tuše. Je pěstován také jako léčivá rostlina (zejména v čínském a tibetském lékařství) – jako antiseptikum, tonikum a desinficiens.

Abutilon theophrasti

Abutilon theophrasti

Abutilon theophrasti

Autor textu a fotografií: Daniel Hrčka.

Fotografováno na poli u Bříství, mezi zemědělským objektem a Břístevní hůrou (přírodní památka Polabské hůry) 10.9.2022.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget