Tento příspěvek byl přečten657krát!

Syn.: Calamistrum globuliferum (L.) Kuntze

Čeleď: Marsileaceae R. Br. – marsilkovité

Popis: Vytrvalá, drobná, obojživelná kapradina s větveným plazivým kořenujícím oddenkem. Listy jsou niťovité, světle zelené, zprvu spirálovitě stočené, později přímé, 5-10 cm dlouhé, při zaplavení i delší.  Kulovité, přitiskle chlupaté sporokarpy (plodnice) vyrůstají na bázi listů, zprvu jsou zelené, později hnědé. Obsahují dvojí výtrusnice, tedy samčí megasporangia a samičí mikrosporangia. Plodí od srpna do září.

Pilularia globulifera

Záměny: Pro malé rozměry snadno přehlédnutelný druh, jinak nápadný niťovitými, v mládí spirálovitě stočenými listy a kulovitými sporokarpy.

Pilularia globulifera

Pilularia globulifera

Ekologie: Konkurenčně slabý světlomilný druh, rostoucí při okrajích rybníků, kanálů a nádrží na půdách chudých na živiny, písčitých nebo zrašeliněných, na místech vlhkých, přeplavovaných nebo střídavě obnažovaných.

Pilularia globulifera

Pilularia globulifera

Rozšíření v České republice: Ve třicátých letech dvacátého století byla zjištěna na Třeboňsku, poté se vytratila, byly však činěny pokusy o její vysazení. V roce 2007 byla nalezena v Jihlavských vrších na březích rybníku Karhov, kde později zřejmě vymizela. V roce 2015 byla v souvislosti s razantními ochranářskými zásahy nalezena na místech strženého drnu u rybníka Vizír na Třeboňsku.

Pilularia globulifera

Celkové rozšíření: Roste v západní a severozápadní Evropě odkud zasahuje okrajově do Evropy střední.

Pilularia globulifera

Pilularia globulifera

Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1b), zákonem však chráněna není.

Pilularia globulifera

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno v národní přírodní památce Vizír 25.8.2019.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget