Tento příspěvek byl přečten398krát!

Čeleď: Cyperaceae Juss. – šáchorovité

Popis: Vytrvalá trsnatá bylina dorůstající výšky 20–80 cm. Listy jsou tenké, šídlovité, s černohnědými pochvami, dosahují do 1/2–2/3 oblých nevětvených lodyh. Květenství je podepřeno listenem s šídlovitou čepelí, která je nápadně delší než květenství. Oboupohlavné květy jsou uspořádány v kláscích, které skládají v počtu 5–10 hlávkovitě stažený kružel. Klásky jsou dvouřadě uspořádané, s kýlnatými plevami, 2–3 květé, se 2–4 dolními sterilními plevami. Samičí květy mají tři blizny. Plodem je trojboká nažka. Kvete od května do července.

Schoenus ferrugineus

Záměna: Od šášiny rezavé se odlišuje především bohatějším kruželem a delším listenem. Jejich kříženec stojí mezi nimi a jeho odlišení může činit potíže. Nejspolehlivěji se odliší pomocí cévních svazků, to ale vyžaduje zvláštní vybavení a zkušenosti. Vzdáleně může připomínat jiné šáchorovité rostliny, ale i některé sítiny.

Schoenus ferrugineus

Ekologie: Roste v nížinách až pahorkatinách, na slatinách, na slatinných loukách, v okolí vývěrů minerálních pramenů, na bohatých, vápnitých, zásaditých půdách. Nezřídka též roste na mořském pobřeží.

Schoenus ferrugineus

Schoenus ferrugineus

Rozšíření v České republice: U nás se vždy vyskytovala spíše vzácně a to na černavách v Polabí a na slatinách na Džbánsku, ojediněle i jinde. Dnes zřejmě roste velmi vzácně již pouze u Bílichova a u Mělnické Vrutice. Na Polabské černavě je navíc ohrožena křížením se šášinou rezavou (Schoenus ferrugineus). Vzhledem k obtížnějšímu odlišení především od křížence nelze vyloučit její nález např. na Hrabanovské černavě.

Schoenus ferrugineus

Celkové rozšíření: Roste v západní, střední a jižní Evropě a na Britských ostrovech. V jižní Skandinávii a ve východní Evropě roste nespojitě, izolovaně se vyskytuje v Malé a Střední Asii a na Kavkaze. Dále roste v severozápadní Africe, v Americe, ve střední Africe a v Etiopii.

Schoenus ferrugineus

Ohrožení: Kriticky ohrožený (C1t), zákonem chráněný druh (§1), stejně tak na Slovensku.

Schoenus ferrugineus

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno na pobřeží Istrie, zátoka Palud, 25.8.2022.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget