Tento příspěvek byl přečten2756krát!
Syn.: Alyssum arduinii Fritsch, Alyssum saxatile L. subsp. arduinii (Fritsch) Hayek
Čel.: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Popis: Rostliny vytrvalé, do 30 (až 40) cm vysoké, měkce šedoplstnaté, hustě pokryté hvězdovitými chlupy. Lodyha vystoupavá, jednotlivá nebo po několika. Přízemní listy v růžici, řapíkaté, oddáleně zubaté, obvejčité až obkopinaté, lodyžní listy přisedlé, kopinaté až čárkovitě kopinaté, celokrajné. Květenství chocholičnaté, s hustými hrozny. Koruna žlutá, 3-5 mm dlouhá. Kališní lístky záhy opadavé. Plodenství nepříliš prodloužené. Šešulka 4-6 mm dlouhá, v obrysu široce eliptická až okrouhlá, na vrcholu tupá nebo vykrojená, v každém pouzdru s 2 semeny. Chlopně lysé, nezřetelně jednožilné, s 0,5-1 mm dlouhou čnělkou. Semena hnědá, úzce křídlatá. Kvete od dubna do května.
Záměny: Dobře poznatelný druh. Pro příbuzný rod tařinek (rod Alyssum) je typické květenství jednoduchý nebo složený hrozen, bývají nejenom vytrvalé, ale také jednoleté a listy mají vždy celokrajné.
Ekologie: Nepřehlédnutelný druh výslunných skalnatých svahů a skalních štěrbin hlubokých říčních údolí. Roste na skalních, většinou jižně orientovaných výchozech, na skalních ostrožnách a teráskách, a také na zdech hradních zřícenin.
Rozšíření v České republice: Obvykle podél toku větších řek s hlubokými a členitými údolími – podél Vltavy, Berounky, Ohře, Labe, Sázavy, Lužnice, na Moravě roste v Pavlovských vrších, Moravském krasu a v údolích jihozápadní Moravy.
Celkové rozšíření: Dosavadní výzkumy ukazují na středoevropské rozšíření, s výskytem zasahujícím do Polska, Rakouska a jižního Německa a zřejmě až na Balkánský poloostrov.
Ohrožení: V České republice patří k vzácnějším druhům, které vyžadují další pozornost (C4a), chráněn zákonem je v kategorii druhů ohrožených (§3).
Výskyt na území Městské části Praha-Troja, potažmo Přírodního parku Drahaň-Troja: V areálu přírodního parku roste v chráněných územích Jabloňka, Podhoří, Bohnické údolí a Zámky.
Poznámka: Nominátní poddruh Aurinia saxatilis subsp. saxatilis je svým výskytem omezen pouze na východní Středozemí, do České republiky nezasahuje.
Autor textu a fotografií: Daniel Hrčka.
Publikováno dne 31.12.2014.
Fotografováno v národní přírodní rezervaci Větrušické rokle, dne 5.5.2013 a v přírodní památce Zámky, dne 8.5.2009.
Na projekt „Za trojskou přírodou“ finančně přispěla Městská část Praha-Troja.