Tento příspěvek byl přečten2211krát!

Syn.:  Filago germanica (L.) L., nom illeg., Gifola germanica (L.) Dumort., Gnaphalium germanicum Scop., Filago canescens Jord., 

Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Filago vulgaris

Popis: Jednoletá bylina vysoká 5-35 cm. Lodyhy jsou přímé, šedoplstnatě chlupaté, hustě listnaté, větvené. Listy jsou přisedlé, čárkovitě kopinaté až kopinaté, znenáhla zašpičatělé, bez palistů, celokrajné, zpravidla se zvlněným okrajem, běloplstnatě chlupaté. Úbory jsou podlouhle vejčité, na příčném průřezu spíše oblé, po 20-40 v hustých kulovitých koncových hlávkách uspořádaných do vrcholičnatě větvených květenství. Hlávky jsou 8-12 mm velké, zákrovy jsou víceřadé, za plodu jsou zákrovní listeny vzpřímené nebo nepříliš rozestálé. Vnější zákrovní listeny jsou vlnatě chlupaté, střední jsou nezřetelně kýlnaté, suchomázdřitě žlutavé, vybíhající ve žlutavou osinku, převážně lysé, jen na malé zeleně zbarvené ploše nad polovinou délky jsou dlouze řídce chlupaté; zelené zbarvení pokračuje směrem k vrcholu a je často červeně lemováno; vnitřní zákrovní listeny jsou lysé. Květy jsou žlutavé nebo načervenalé. Ve středu úborů vyrůstají 1-4 oboupohlavné květy, okolo pak vyrůstá dalších 20-30 samičích. Nažky jsou drobné, hnědé, s opadavým chmýrem. Kvete od června do srpna.

Filago vulgaris

Filago vulgaris

Záměny: Snadno zaměnitelný především za bělolist žlutavý (Filago lutescens), jenž má u dobře vyvinutých úborů střední zákrovní listeny zpravidla kýlnatější a chlupatější. Již podstatně méně podobné jsou bělolist rolní (Filago arvensis) a bělolist nejmenší (Filago minima), odlišující se mimo jiné řidšími klubíčky či tupými zákrovními listeny, jež jsou za plodu hvězdovitě rozestálé.

Filago vulgaris

Ekologie: Roste v nezapojených porostech na okrajích polí a cest, na úhorech, v narušených trávnících, na náspech, na suchých pastvinách. Upřednostňuje teplé, suché, obohacené půdy a otevřená společenstva.

Filago vulgaris

Rozšíření v České republice: Vždy se u nás vyskytoval spíše vzácně a to převážně v teplých oblastech. Vzhledem k charakteru výskytu většinou nestále, dnes nálezů mírně přibývá, ale to může být způsobeno lepší prozkoumaností území našeho státu.

Filago vulgaris

Celkové rozšíření: Roste v Evropě, chybí ale na většině Pyrenejského poloostrova a ve středním a severním Rusku, dále roste v severní Africe, v Turecku, v Přední Asii. Zavlečen byl do severní Ameriky.

Filago vulgaris

Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1t), zákonem chráněn není, na Slovensku se řadí k druhům ohroženým a je chráněn zákonem.

Filago vulgaris

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno nedaleko Mohelna 13.8.2016.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget