Tento příspěvek byl přečten401krát!

Třída: Reptilia – plazi

Řád: Squamata – šupinatí

Čeleď: Lacertidae – ještěrkovití

Gallotia galloti

Popis: Velká ještěrka dosahující velikosti 30 až 50 cm (samci jsou o trochu větší než samice). Zbarvení může být hnědavé, šedavé nebo černé. Nápadné jsou u samců modré skvrny na bocích. Samice jsou většinou šedo-černě pruhované.

Gallotia galloti

Na Tenerife žijí tyto poddruhy: Gallotia galloti subsp. galloti v jižní a centrální a části (včetně Teide), Gallotia galloti subsp. eisentrauti na severu a Gallotia galloti subsp. insulanagae na východě v Roque de Fuera de Anaga (mimo severozápadní části pobřeží Tenerife). Poddruh Gallotia galloti subsp. palmae se vyskytuje pouze na ostrově La Palma

Gallotia galloti

Záměny: Jeho nejbližším příbuzným je menší ještěrka Boettgerova (Gallotia caesaris), která se vyskytuje na ostrovech El Hierro a La Gomera.

Gallotia galloti

Ekologie: Vyhledává slunná místa s dostatečně rozvolněnými porosty. Žije i na řadě sekundárních stanovišť, jako jsou parky a zahrady. Stravuje se rostlinami a hmyzem.

Gallotia galloti

Gallotia galloti

Celkový areál rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů, žijící konkrétně na ostrovech Tenerife, a La Palma.

Gallotia galloti

Ohrožení: Podle kategorií Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) je tato veleještěrka zařazena mezi druhy málo dotčené (LC). Nicméně žádný poddruh není bezprostředně ohrožen. Protože se ráda živí zralým ovocem, bývá nevítaným hostem ve vinicích a sadech.

Gallotia galloti

Autor textu a fotografií: Daniel Hrčka.

Fotografováno na ostrově Tenerife – sukulentová buš u obce Adeje 29.7.2022 a Parque nacional del Teide 27.7.2022.