Tento příspěvek byl přečten2153krát!
Syn.: Laserpitium asperum Crantz, Laseriptium latifolium L. subsp. asperum (Crantz) Schubler et Martens
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Popis: Vytrvalá, silně vonná bylina s tlustým válcovitým kořenem a vodorovným mnohohlavým oddenkem, na vrcholu s hustou čupřinou. Lodyha je přímá, vysoká 60-150 cm, oblá, jemně rýhovaná, lysá, plná, často ojíněná, nahoře větvená. Přízemní listy jsou řapíkaté, velké, až 50 cm dlouhé, v obrysu trojúhelníkovité, 2-3 krát trojčetné, lodyžní listy jsou menší, s dobře vyvinutou pochvou, přisedlé. Lístky posledního řádu jsou velké, široce vejčité, tupé, svrchu lysé, na bázi srdčité, na okraji hrubě zubaté, kožovité, tmavozelené. Okolíky jsou složené, mohutné, i přes 20 cm v průměru, v mládí polokulovité. Obal i obalíčky jsou vyvinuty, listeny obalu jsou početné, šídlovité, stopky okolíčků jsou pod špičkou brvité, okolíčků je 25-40, listeny obalíčků jsou krátké, šídlovité. Kališní cípy jsou čárkovité, korunní lístky jsou bílé nebo načervenalé, poněkud nestejné, na vrcholu lehce vykrojené. Dvounažky jsou široce eliptické, s křídly, světle hnědé, žebernaté. Kvete od července do srpna.
Záměny: Za ostatní naše druhy rodu hladýš (Laserpitium) je vcelku nezaměnitelný díky nápadným listům s široce vejčitými tupými lístky a lysé lodyze. Poněkud podobné široké lístky má sice také vzácný timoj trojlaločný (Laser trilobum), plně vyvinuté jsou ale hladýši nepodobné. Již méně podobné listy má též smldník jelení (Peucedanum cervaria), jsou však na rubu a líci nápadně různobarevné.
Ekologie: Roste na loukách, na okrajích křovin a v lesních lemech, ve světlinách listnatých lesů, na bohatých, často těžkých, zásaditých, střídavě vlhkých půdách.
Rozšíření v České republice: V Čechách roste hlavně v Labském středohoří, méně ve středních Čechách, na Moravě především v Bílých Karpatech, jednotlivě i jinde.
Celkové rozšíření: Roste v jižní a střední Evropě od Španělska, Itálie a Balkánu na jihu po jižní Skandinávii, Pobaltí a střední Rusko na severu.
Ohrožení: Patří k ohroženým druhům květeny ČR (C3).
Autor textu: Radim Cibulka.
Autoři fotografií: Radim Cibulka, Daniel Hrčka.
Fotografováno v přírodní rezervaci Machová, dne 14.7.2013 a v přírodní rezervaci Holý vrch, dne 19.7.2010.