Tento příspěvek byl přečten2228krát!

Syn.: Laserpitium asperum Crantz, Laseriptium latifolium L. subsp. asperum (Crantz) Schubler et Martens

Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité

Laserpitium latifolium

Laserpitium latifolium

Popis: Vytrvalá, silně vonná bylina s tlustým válcovitým kořenem a vodorovným mnohohlavým oddenkem, na vrcholu s hustou čupřinou. Lodyha je přímá, vysoká 60-150 cm, oblá, jemně rýhovaná, lysá, plná, často ojíněná, nahoře větvená. Přízemní listy jsou řapíkaté, velké, až 50 cm dlouhé, v obrysu trojúhelníkovité, 2-3 krát trojčetné, lodyžní listy jsou menší, s dobře vyvinutou pochvou, přisedlé. Lístky posledního řádu jsou velké, široce vejčité, tupé, svrchu lysé, na bázi srdčité, na okraji hrubě zubaté, kožovité, tmavozelené. Okolíky jsou složené, mohutné, i přes 20 cm v průměru, v mládí polokulovité. Obal i obalíčky jsou vyvinuty, listeny obalu jsou početné, šídlovité, stopky okolíčků jsou pod špičkou brvité, okolíčků je 25-40, listeny obalíčků jsou krátké, šídlovité. Kališní cípy jsou čárkovité, korunní lístky jsou bílé nebo načervenalé, poněkud nestejné, na vrcholu lehce vykrojené. Dvounažky jsou široce eliptické, s křídly, světle hnědé, žebernaté. Kvete od července do srpna.

Laserpitium latifolium

Záměny: Za ostatní naše druhy rodu hladýš (Laserpitium) je vcelku nezaměnitelný díky nápadným listům s široce vejčitými tupými lístky a lysé lodyze. Poněkud podobné široké lístky má sice také vzácný timoj trojlaločný (Laser trilobum), plně vyvinuté jsou ale hladýši nepodobné. Již méně podobné listy má též smldník jelení (Peucedanum cervaria), jsou však na rubu a líci nápadně různobarevné.

Laserpitium latifolium

Ekologie: Roste na loukách, na okrajích křovin a v lesních lemech, ve světlinách listnatých lesů, na bohatých, často těžkých, zásaditých, střídavě vlhkých půdách.

Laserpitium latifolium

Rozšíření v České republice: V Čechách roste hlavně v Labském středohoří, méně ve středních Čechách, na Moravě především v Bílých Karpatech, jednotlivě i jinde.

Laserpitium latifolium

Celkové rozšíření: Roste v jižní a střední Evropě od Španělska, Itálie a Balkánu na jihu po jižní Skandinávii, Pobaltí a střední Rusko na severu.

Laserpitium latifolium

Ohrožení: Patří k ohroženým druhům květeny ČR (C3).

Laserpitium latifolium

Autor textu: Radim Cibulka.

Autoři fotografií: Radim Cibulka, Daniel Hrčka.

Fotografováno v přírodní rezervaci Machová, dne 14.7.2013 a v přírodní rezervaci Holý vrch, dne 19.7.2010.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget